افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

هشدار وزیر خارجه به حکومت

صلاح الدین ربانی

 

صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجۀ افغانستان، می‌گوید که اگر حکومت هراس‌افگنان را سرکوب نکند، این کار اشتباه تاریخی خواهد بود.

 

صلاح‌الدین ربانی که از ۳ روز به‌این‌سو در بدخشان است از شهروندان کشور می‌خواهد تا در برابر هراس‌افگنان بسیج شوند.

 

وزیر امور خارجه اوضاع کنونی بدخشان را تکان‌دهنده می‌داند و هشدار می‌دهد که اگر شورای امنیت ملی برای سرکوب هراس‌افگنان اقدام جدی را در پیش نگیرد اشتباه بزرگی خواهند کرد.

 

صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه و رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفت: «اگر حکومت مرکزی برای از بین‌بردن هراس‌افگنان در این ولایت اقدام نکند مرتکب اشتباه بزرگ خواهد شد و اما من برای تان اطمینان می‌دهم که حکومت مرکزی هم آمادۀ دفاع از این ولایت است و من تمامی مشکلات شما را به شورای امنیت ملی خواهم رساند.»

 

در همین حال، فیصل بیگزاد، والی بدخشان گفت که القاعده در ناامنی‌های بدخشان نقش برجسته‌یی دارد.

 

آقای بیگزاد گفت: «رهبری جنگ را در بدخشان القاعده به دوش دارد و می‌خواهند که این ولایت را ناامن سازند. مشکلات دیگر که دامن‌گیر مردم بدخشان است، کمبود نیروهای رزمی کشور. در یک ولسوالی ما ۵۰ سرباز داریم که در اوضاع کنونی خیلی کم است.»

 

در همین حال شورای ولایتی و مردم بدخشان از اوضاع امنیتی بدخشان سخت نگران هستند و می‌گویند که اگر دولت مرکزی در این زمینه توجه نکند، مخالفان به هدف شان در بدخشان خواهند رسید.

 

بشیر صمیم، رییس شورای ولایتی بدخشان اظهار داشت: «باگذشت هر روز اوضاع امنیتی در این ولایت بدتر می‌شود. اگر خدا ناخواسته دولت مرکزی برای از بین‌بردن هراس افگنان پیش از آب‌شدن برف اقدام نکند، ممکن مخالفان مسلح دولت به هدف تعیین‌شدۀ شان در ولایت بدخشان خواهند رسید.»

 

از آغاز کار حکومت وحدت ملی تا کنون چندین مقام بلندپایه کشور، به ویژه رییس‌جمهور، رییس اجرائیه، وزیر داخلۀ پیشین، نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب و وزیر امور خارجه به این ولایت سفر کرده‌اند؛ اما باشنده‌گان این ولایت می‌گویند که هیچ بهبودی در اوضاع امنیتی این ولایت دیده نشده‌است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار