- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

هشدار وزیر بهداشت افغانستان از رشد بی‎رویه جمعیت در کشور

[1]

از روز جهانی بهداشت در مراسمی در کابل با حضور وزیر بهداشت افغانستان، اعضای پارلمان و صدها تن از پزشکان  کشور تجلیل شد.

“ثریا دلیل” وزیر بهداشت افغانستان در این همایش اظهار داشت: اگر مردم و دولت به آمار رشد جمعیت توجه جدی نکنند، بی‎تردید در آینده نه چندان دور این وضعیت غیرقابل مهار خواهد شد.

وزیر بهداشت روز شنبه خاطر نشان کرد: بر اساس مطالعات سازمان جهانی بهداشت، از سال 2000 تا 2050 میلادی، تناسب جمعیت جهان از نظر سنی، تفاوت چشم‎گیری خواهد کرد.

وی افزود: در این مدت میزان درصد افراد بالای 60 سال 2 برابر خواهد شد؛ یعنی از 11 درصد به 22 درصد خواهد رسید.

ارتباط مستقیم میان افزایش سن و مشکلات جسمی

دلیل تصریح کرد که تغییرات تناسب گروه‎های سنی در سال‎های آینده بیش‎تر به کشورهای فقیر و متوسط از نظر اقتصادی برخواهد گشت اما دامن کشورهای غنی و سرمایه‎دار را نخواهد گرفت.

وزیر بهداشت افغانستان گفت: میان افزایش سن و بیماریی‌ها ارتباط نزدیکی وجود دارد زیرا 65 درصد افرادی که بیش از 50 سال دارند، با مشکلات نابینایی، آلزایمر و سوءرفتار مبتلا می‎شوند.

توجه به حفظ بهداشت بزرگ‌سالان ارزش گران‎بهای اجتماعی

دلیل افزود: باید توجه داشت که افراد کهن‌سال منبع با ارزش اجتماع هستند و باید زمینه‎های مناسب بهداشت برای آنان فراهم شود و در بهبود بهداشت آنان تلاش صورت گیرد.

همچنین “شادول احمد” نماینده سازمان بهداشت جهان در افغانستان در این همایش اظهار داشت: آمارهای مرگ و میر در افغانستان نشان می‎دهد که افغان‎ها نسبت به گذشته زندگی طولانی‎تری دارند.

وزیر بهداشت افغانستان در حالی نسبت به رشد بی‌رویه جمعیت هشدار داد که در حال حاضر هیچ برنامه جامعی برای کنترل جمعیت در افغانستان وجود ندارد تا خانواده‎ها براساس آن رفتار کنند.

کمبود پزشکان متخصص، نبود ابزارهای پیشرفته پزشکی، کمبود مراکز بهداشتی، جنگ و ناامنی، پائین بودن کیفیت داروها و ضعف وزارت بهداشت از جمله چالش‌هایی هستند که باعث شده است وضعیت بهداشتی در افغانستان رشد چشمگیری نداشته باشد.

از سوی دیگر ضعف در آگاهی مردم از بیماری‎های مختلف به ویژه بیماری‎های واگیر، بی‎‏اعتنایی به معالجه بیماری‌ها و کمبود مراکز معالجه در مناطق دوردست افغانستان، سبب شده است که سالانه هزاران شهروند افغان جان خود را از دست بدهند.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا