افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

هشدار وزیر بهداشت افغانستان از رشد بی‎رویه جمعیت در کشور

از روز جهانی بهداشت در مراسمی در کابل با حضور وزیر بهداشت افغانستان، اعضای پارلمان و صدها تن از پزشکان  کشور تجلیل شد.

“ثریا دلیل” وزیر بهداشت افغانستان در این همایش اظهار داشت: اگر مردم و دولت به آمار رشد جمعیت توجه جدی نکنند، بی‎تردید در آینده نه چندان دور این وضعیت غیرقابل مهار خواهد شد.

وزیر بهداشت روز شنبه خاطر نشان کرد: بر اساس مطالعات سازمان جهانی بهداشت، از سال 2000 تا 2050 میلادی، تناسب جمعیت جهان از نظر سنی، تفاوت چشم‎گیری خواهد کرد.

وی افزود: در این مدت میزان درصد افراد بالای 60 سال 2 برابر خواهد شد؛ یعنی از 11 درصد به 22 درصد خواهد رسید.

ارتباط مستقیم میان افزایش سن و مشکلات جسمی

دلیل تصریح کرد که تغییرات تناسب گروه‎های سنی در سال‎های آینده بیش‎تر به کشورهای فقیر و متوسط از نظر اقتصادی برخواهد گشت اما دامن کشورهای غنی و سرمایه‎دار را نخواهد گرفت.

وزیر بهداشت افغانستان گفت: میان افزایش سن و بیماریی‌ها ارتباط نزدیکی وجود دارد زیرا 65 درصد افرادی که بیش از 50 سال دارند، با مشکلات نابینایی، آلزایمر و سوءرفتار مبتلا می‎شوند.

توجه به حفظ بهداشت بزرگ‌سالان ارزش گران‎بهای اجتماعی

دلیل افزود: باید توجه داشت که افراد کهن‌سال منبع با ارزش اجتماع هستند و باید زمینه‎های مناسب بهداشت برای آنان فراهم شود و در بهبود بهداشت آنان تلاش صورت گیرد.

همچنین “شادول احمد” نماینده سازمان بهداشت جهان در افغانستان در این همایش اظهار داشت: آمارهای مرگ و میر در افغانستان نشان می‎دهد که افغان‎ها نسبت به گذشته زندگی طولانی‎تری دارند.

وزیر بهداشت افغانستان در حالی نسبت به رشد بی‌رویه جمعیت هشدار داد که در حال حاضر هیچ برنامه جامعی برای کنترل جمعیت در افغانستان وجود ندارد تا خانواده‎ها براساس آن رفتار کنند.

کمبود پزشکان متخصص، نبود ابزارهای پیشرفته پزشکی، کمبود مراکز بهداشتی، جنگ و ناامنی، پائین بودن کیفیت داروها و ضعف وزارت بهداشت از جمله چالش‌هایی هستند که باعث شده است وضعیت بهداشتی در افغانستان رشد چشمگیری نداشته باشد.

از سوی دیگر ضعف در آگاهی مردم از بیماری‎های مختلف به ویژه بیماری‎های واگیر، بی‎‏اعتنایی به معالجه بیماری‌ها و کمبود مراکز معالجه در مناطق دوردست افغانستان، سبب شده است که سالانه هزاران شهروند افغان جان خود را از دست بدهند.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار