افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

هشدار نماینده گان به دولت / فاریاب در آستانه سقوط است

این نماینده گان هشدار می دهند که اگر دولت نیروهای بیشتر با تجهیزات سنگین به فاریاب نفرستد، طالبان به پیشروی های شان تا بسیاری از بخش ها ادامه خواهند داد.

 

تا دو هفته پیش شادمانی از بهر عقب راندن طالبان در فاریاب در چهره باشنده گان این ولایت هویدا بود، اما با پایان عملیات نیروهای امنیتی در این ولایت و سقوط دوباره چندین ولسوالی به دست طالبان، شب و روز را برای باشنده گان آن تیره ساخته است.

 

مناطق خواجه کنتی،شاخ و خواجه گوهر ولسوالی المار و بخش های از ولسوالی قیصار در این دو هفته به دست طالبان سقوط کرده است و به گفته نماینده گان این ولایت در ولسی جرگه شهر فاریاب نیز با تهدید جدی سقوط به دست این گروه روبروست.

 

این نماینده گان هشدار می دهند که اگر دولت نیروهای بیشتر با تجهیزات سنگین به فاریاب نفرستد، طالبان به پیشروی های شان تا بسیاری از بخش ها ادامه خواهند داد.

 

فتح الله قیصاری یکی از نماینده گان این ولایت در ولسی جرگه می گوید: چندین ولسوالی این ولایت هم اکنون با تهدید برگشت طالبان روبروست.

 

“شهر فاریاب هم در حال سقوط است، نگرانی میان مردم بیشتر شده اما از ترس صدای خود را بلند کرده نمی توانند. دولت انگیزه ندارد و اگر حالت این چنین ادامه یابد ممکن بخش های زیادی در این ولایت به دست طالبان سقوط کند.”

 

هفته گذشته که تنها ولسوالی خواجه کنتی به دست این گروه سقوط کرده بود، نماینده گان این ولایت از پیامد بد آن هشدار دادند، اما وزارت دفاع افغانستان گفت: نیروهای امنیتی نمی توانند در بخش های که از حضور طالبان پاکسازی شده، باقی بمانند.

 

این در حالیست که عملیات برای پاکسازی ولایت فاریاب از وجود گروه های هراس افگن دو ماه زمان گرفت. در این عملیات معاون اول ریاست جمهوری خود حضور داشت و هدف این کار را روحیه دادن به نیروهای امنیتی گفت.

 

حال نماینده گان مردم فاریاب در ولسی جرگه می گویند: صدها جنگجوی خارجی به ویژه جنگجویان پاکستانی در ولسوالی های جابجا شده اند که دو هفته پیش به گونه کامل از وجود مخالفان پاکسازی شده است.

 

آنان می گویند که نیروهای امنیتی افغان در حفظ بخش های پاکسازی شده در این ولایت کوتاه آمده اند.

 

اما وزارت دفاع باور ندارد که بخش های پاکسازی شده از حضور مخالفان، دوباره به دست این گروه سقوط کرده باشد.

 

جنرال افضل امان رئیس اوپراسیون این وزارت انجام عملیات های یک ماه را در کشور پُر دستآورد می داند و هشدار می دهد که مخالفان مسلح دولت فرصت رسیدن به اهداف شان را از دست داده اند.

 

“ما برای حفظ ثبات و سرکوب دشمن عملیات های بزرگ و موفقانه داشته ایم و برنامه های مشخص داریم.

 

فکر نکنم بخش هایی را که از وجود مخالفان پاکسازی شده است دوباره به دست این گروه افتاده باشد ما در کنار عملیات ها برای حفظ تأمین امنیت تا زمانی که در یک ولسوالی یا منطقه از عدم حضور مخالفان مطمئن نشویم آنجار ا ترک نمی کنیم.”

 

با این همه، شماری از آگاهان نظامی و نماینده گان مردم در ولسی جرگه علت سقوط دوباره بخش های از کشور را که از وجود مخالفان پاکسازی شده است نداشتن انگیزه و تجهیزات سنگین در اختیار نیروهای امنیتی می دانند.

 

نماینده گان مردم می گویند: هم اکنون نیروهای امنیتی بدون در اختیار داشتن تجهیزات سنگین در چهارده ولایت کشور سرگرم نبرد در برابر مخالفان مسلح دولت و جنگجویان خارجی هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار