افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 4 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

هشدار جدی روسیه و بی تفاوتی اشرف غنی!

وزارت خارجه ی روسیه روز شنبه از افزایش فعالیت گروههای شبه نظامیان مسلح در مناطق شمال شرقی کشور ما که با کشورهای آسیای میانه هم‌مرز است، ابراز نگرانی کرد و طی بیانیه ای ضمن محکوم کردن حملات طالبان، از مقامات کابل خواست برای جلوگیری از وخیم تر شدن این شرایط تدابیر موثری اتخاذ کنند.

 

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: مقامات مسکو درباره وخامت جدی اوضاع امنیتی در ولایات شمال شرقی افغانستان که با کشورهای آسیای میانه فاصله چندانی ندارند، اطلاعات و گزارش های هشدار دهنده ای دریافت کرده اند به ویژه ولایت قندوز که با تاجیکستان هم مرز می باشد.

 

وزارت خارجه روسیه در این گزارش حملات و انفجارهایی را که اخیرا گروههای شبه نظامی طالبان در افغانستان مرتکب شده و نظامیان، ماموران پولیس یا غیرنظامیان را هدف قرار داده اند، به شدت محکوم و ابراز امیدواری کرد اوضاع در مناطق شمال شرقی و در کل کشور ما بهبود یابد اما برای تحقق این هدف لازم است که دولت کابل تدابیر مناسبی اتخاذ کند و با این کار به تثبیت و تقویت امنیت در تمام مناطق افغانستان که با کشورهای آسیای میانه هم‌مرز هستند، کمک کند.

 

به تازگی طالبان که با هماهنگی نظامیان آمریکایی و انگلیسی از مناطق جنوبی کشور به شمال افغانستان منتقل شده اند، عملیات پیچیده ای را آغاز کرده اند که در ابتدا هدفشان ناامن کردن این مناطق و سپس ورود به خاک آسیای میانه و سپس اعلام حضور افراطگرایان داعش در حوزه ی روسیه است.

 

این طرح از ابتدای اعلام علنی فعالیت داعش در سوریه شروع شده است که هم زمان با آن، شبه نظامیان مسلح از مناطق وزیرستان شمالی پاکستان توسط چرخبال های آمریکایی به شمال منتقل شده اند تا اکنون که داعش سودای اعلام ” امارت خراسان بزرگ” را در سر می پروانند، فعالیت خود را شروع کنند که باز هم اولین قربانی این سیاست شوم غرب، مردم بی دفاع و غیر نظامی افغانستان هستند.

 

نکته ای که در این میان حایز اهمیت است اینکه اشرف غنی از زمان تصدی پست ریاست جمهوری نتوانسته صراحتا درباره روسیه که رقیب اصلی آمریکا به شمار می رود، ابراز نظر کنند، هرچند که روسیه در زمان حامد کرزی اعلام کرده که مسکو به ادامه کمک‌های خود به افغانستان در امور اقتصادی و نظامی متعهد است و دولت کابل می تواند بر روی کمکهای روسیه حساب ویژه ای باز کند.

 

حامد کرزی آن زمان وعده داد که رییس‌جمهور و حکومت آینده افغانستان نیز بر حفظ روابط دوستانه و نزدیک میان کابل – مسکو متعهد خواهد بود و این روابط را بیش از پیش گسترش خواهد داد، اما ظاهرا اشرف غنی تمایل به چنین امری ندارد.

 

سوالی که در همین جا به آن پاسخ گفت این است که در این دو سال اخیر روسها بسیار تلاش کردند تا جای پای خود را در افغانستان بازتر کنند که باید دید دلیل این اشتیاق مسکو برای حضور در افغانستان چیست؟ خود روس ها مهمترین دلیل حضورشان در افغانستان را نگرانی در خصوص افزایش تهدید مشترک مواد مخدر و تروریزم عنوان کرده اند و می گویند ترجیح می دهند تا با این مشکل در مرزهای مشترک مقابله کنند یعنی نیروهای روس با حضور جدی در مرز تاجیکستان و ازبکستان با افغانستان جلوی این تهدیدها را بگیرند.

 

روس ها با درک نگرانی حضور دوام دار آمریکا در افغانستان، اکنون به فکر آن است که در دراز مدت جایگزین نیروهای غربی در کشور ما شوند به همین دلیل هم بارها آمادگی مسکو را برای هر گونه کمک به افغانستان در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی مطرح کرده و وعده داده اند که این کمکها به محض ارایه پیشنهادات مشخص از سوی دولت افغانستان، از سوی طرف روسی قابل اجرا خواهد بود.

 

اما اشرف غنی تمایلی به این تقاضا ندارد و می خواهد با استقلال آمریکایی اش به سیاست خود ادامه دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار