افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

هشدار اعضای شبکه هماهنگی و توانمندی جوانان افغانستان به حکومت

اعضای این شبکه هشدار می دهند که ادامه بی پروایی حکومت به این وضعیت، می تواند پیامد بحران آفرینی را به دنبال داشته باشد.

 

موج نگرانی ها از بهر بیکاری در کشور تنها درمیان فعالان مدنی، اتحادیه کارگران و جوانان محدود نمانده است، بلکه، شبکه هماهنگی و توانمندی جوانان افغانستان نیز نگران این وضعیت است.

 

اعضای این شبکه هشدار می دهند که ادامه بی پروایی حکومت به این وضعیت، می تواند پیامد بحران آفرینی را به دنبال داشته باشد.

 

عنایت ناصر رئیس شبکه هماهنگی و توانمندی جوانان افغانستان می گوید، شصت درصد نفوس افغانستان جوانان هستند؛ اما به علت ناتوانی،حکومت نتوانسته است با فراهم سازی زمینه کار از نیروی این جوانان در ساختار کشور بهره گیرد:

 

” بیکاری برای امنیت چالش های بسیاری را به همراه شده است ؛ اما حکومت در برابر این چالش خاموش مانده است و این نگرانی روز تا روز نا امیدی مردم را بیشتر ساخته است.

 

باید بگویم که مصلحت های داخلی میان حکومت سبب شده است تا از نیروی جوانان در کشور کار گرفته نشود و این جوانان در بی سرنوشتی باقی بمانند. ”

 

حدود چهارصد هزار جوان واجد کار شرایط هستند ؛ اما به علت فراهم نبودن زمینه کار این جوانان بی سرنوشت مانده اند.

 

از سوی دیگر فاطمه رحیمی عضو شورای ولایتی غزنی می گوید که بسیاری از جوانان و محصلان پوهنتون های کشور بجای ادامه تحصیل به علت همین بیکاری و بی باور بودن به آینده شان، به بیرون از کشور سفر می کنند.

 

در نشست روز گذشته شبکه هماهنگی و توانمندی جوانان افغانستان،شماری از جوانان اشتراک داشتند که سالی از پایان فرا گیری تحصیلات شان می گذرد؛ اما با تلاش های فراوان و رفتن به دروازه های نهاد های دولتی زمینه کار برایشان فراهم نشده است.

 

مطیع لله یکی از این جوانان گفت:

 

” سال دوهزار و سیزده بود که من و برادرم از رشته کمپیوتر ساینس و انجنیری پوهنتون کابل فارغ شدیم و مراجعه کردیم به وزارت های مربوطه ؛اما کار پیدا نشد زیرا گماشتن کارمند حال در وزارت خانه ها براساس روابط است.

 

حال من برادر بزرگ خانواده هستم برادرانم در حال فراگیری آموزش در مکتب هستند نمی دانم برای آنا چگونه مصرف درس و آموزش شان را فراهم سازم همین چالش هاست که مکلف میشویم برویم به کشورهای بیرونی. ”

 

اعضای شبکه هماهنگی و توانمندی جوانان افغانستان در کنار نگرانی از افزایش میزان بیکاری در کشور، از جوانان می خواهند تا از رفتن به کشورهای بیرونی خود داری کنند.

 

این نگرانی ها از نبود زمینه کار در کشور در حالی مطرح میشود که هم اکنون به علت نبود زمینه کار در حدود چهار میلیون تن از باشنده گان واجد شرایط کار در کشور در بی سرنوشتی به سر می برند و همه ساله به شمار این بیکاران افزوده می شود.

 

با این همه علی افتخاری سخنگوی وزارت کار امور اجتماعی چالش بیکاری را در کشور می پذیرد ؛اما می گوید که برنامه یی برای پایان معضل بیکاری در کشور در نظر است:

 

” ما امیدواریم که در کوتاه مدت از طریق برنامه فرستادن کارگر به کشور های نیازمند، کار کارگر بفرستیم و در دراز مدت راه حل همین است که ما در بخش زیربناهای اقتصادی کارکنیم. ”

 

گزارش ها می رساند که همه روزه صدها جوان به علت بیکاری ترجیح می دهند با پذیرفتن دشواری ها و خطرهای زیادی به ایران و یا هم پاکستان بروند.

 

باشنده گان کشور و آگاهان اقتصاد می گویند، حکومت باید برای پایان معضل بیکاری، در بخش سکتور خصوصی کمک های مالی و تخنیکی جهان را به دست آورد، غیر آناین وضعیت جوانان بیشتری را برای ترک کشور مجبور خواهد ساخت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار