افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

هشدار اشتراک کننده‌گان اجلاس چهارگانه به طالبان

طالبان

 

نماینده‌گان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا دیروز چهارشنبه در مورد پروسه صلح افغانستان صحبت کرده و اعلان نمودند که صلح و آشتی یگانه راه حل برای بحران افغانستان می‌باشد و جنگ و خشونت کشور را به جایی نمی‌رساند.

 

اشتراک کننده‌گان اجلاس چهارگانه تعهد نمودند که از تمام امکانات دست داشته و نفوذ خود به هدف رسیدن به صلح در افغانستان استفاده خواهند کرد.

 

اما در این اجلاس هیچگونه اشاره به تعهدات دور چهارم این مذکرات که در کابل برگذار شده بود، نشده است.

 

به گفته مقامات افغان در این اجلاس پاکستان تعهد کرده بود که اگر طالبان به میز مذاکره حاضر نشوند علیه آنها اقدامات مشترک انجام داده خواهد شد.

 

سرتاج عزیز مشاور امور خارجی صدراعظم پاکستان گفته بود کمترین کاری که کشورش کرده می‌تواند اخراج رهبران طالبان از خاک کشور خواهد بود.

 

پنجمین اجلاس چهار جانبه صلح در افغانستان دیروز با نشر اعلامیه در اسلام آباد خاتمه یافت و در آن حملات اخیر بر کابل که ده‌ها کشته بر جا گذاشت محکوم شد.

 

اشتراک کننده‌گان در این اجلاس گفتند که عاملان چنین حملات تروریستی باید منتظر عواقب اعمال خود باشند.

 

در اجلاس قبلی چهارگانه که در کابل ترتیب شده بود تعهد شده بود که در اجلاس بعدی طالبان هم سهم خواهند داشت.

 

اما نه تنها اینکه طالبان در اجلاس دیروز سهم نداشتند حتی در اعلامیه نهایی این اجلاس کدام دعوتی برای اشتراک آنها در اجلاس آینده هم صورت نگرفت.

 

در اعلامیه نهایی این اجلاس بدون اشاره به تاریخ برگذاری اجلاس بعدی گفته شده است که اجلاس بعدی آنها با مشوره تمام اعضای این گروه چهارگانه برگذار خواهد شد.

 

در اجلاس اسلام آباد سفیر افغانستان در پاکستان حضرت عمر زاخیل وال از کشورش نماینده‌گی می‌کرد.

 

به نماینده‌گی پاکستان معاون وزیر خارجه این کشور عزیز احمد چودری، به نماینده‌گی امریکا فرستاده خاص این کشور برای افغانستان و پاکستان ریچارد اولسن و به نماینده‌گی چین فرستاده خاص این کشور برای افغانستان و پاکستان، دینگ ننیگ سهم داشتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار