افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

هشت کودک در حمله هوایی نیروهای خارجی در کاپیسا کشته شدند

بر اساس تحقيقات هيئت اعزامى رياست جمهورى به کاپيسا در بمبارانى که به تاريخ ١٩ دلو سال روان در قريه گياوۀ بالای ولسوالی نجراب کاپيسا صورت گرفته بود، هشت طفل، جان شان را از دست دادند .
دو روز قبل،سخنگوى آيساف در نشست خبرى گفته بود که در چهارچوب ارزيابى هاى خويش نمى توانند که حادثه کاپيسا را تائيد و يا رد نمايند .
اما جنرال بون Gen.Boone رييس روابط عامۀ آيساف در نشست خبرى روز چهارشنبه به خبرنگاران در تالار مرکز رسانه های حکومت گفت : قرار يافته هاى تيم ارزيابى آنها دراين بمباران ،هشت کودک به قتل رسيده و آيساف نسبت به آن مراتب تسليت خود را به خانواده هاى قربانيان ابراز ميدارد.

به گفته وی : طبق اين ارزيابى، نيرو هاى آيساف در همکارى با پوليس ملى و نيرو هاى زمينى، غرض کشف سلاح وديپوى مهمات در منطقه مصروف عمليات بودند.

به باور رييس روابط عامۀ آيساف: حرکات هدفمندانه آنان و مشاهده سلاح که آنها با خود حمل ميکردند؛ باعث شد که قوماندان نيرو هاى زمينى معتقد شد که اين گروپ، آمادۀ حمله است و اين يک تهديد حتمى براى پوليس ملى و نيروهاى آيساف در آن دره تلقى گرديد .
جنرال بون اضافه کرد : نيرو هاى هوایی که مراقبت از نیروهای زمینی را داشت با دیدن این وضعیت به سوی انان 2 بمب رها کرد که این حادثه تاسف بار را در پی داشت
در نشست خبرى امروز، جنرال مايک ويگستون Mike Wigston قوماندان نيرو هاى هوايى آيساف که مسووليت اين عمليات را به عهده داشت؛ گفت مشاهداتى که از اين گروپ صورت گرفت ، آنها تهديد شمرده ميشدند .
وى در پاسخ به اينکه از نزد افراد، سلاح بدست آمده است يا خير! می گوید : تا دو روز بعد، ما قادر نبوديم تا به ساحه برويم اما بعد از اينکه تيم ارزيابى به ساحه رفت نشانه يى از سلاح مشاهده ميشد که آنها با خود حمل میکردند.
اين درحالى است که گزارش تازۀ سازمان ملل متحد نشان ميدهدکه بيش از سه هزار فرد ملکى درجريان سال ٢٠١١ ميلادى در افغانستان کشته شده اند که نسبت به سال قبل آن، هشت درصدافزايش آمده است.
در اين گزارش ، ٧٧درصد تلفات ملکى به مخالفان مسلح دولت و١٤درصدديگرآن به نيروهاى بين المللى وافغان نسبت داده شده است.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار