افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

هزاره ها در هیزم تعصبات عرب سوختند

همانطور که رفتن اشرف غنی رییس جمهور حکومت وحدت ملی به هرات برای هراتی ها، به بدخشان برای بدخشانی ها و به نپال برای نپالی ها گران تمام شد و عقوبات بد بسیاری به همراه داشت به امارات نیز برای اماراتی ها یا حداقل افغانستانی های مقیم امارات خوش یمن نبود.

 

در دیدار وی با سران امارات متحده عربی، مقرر شد که امتیازات و تسهیلات بیشتری برای تاجران و بازرگانان و نیز دیگر افغانستانی های مقیم ابوظبی، در نظر گرفته شود تا از این رو مناسبات تجاری دو کشور بهبود یابد اما…

 

اما از آنجا که سفرهای وی بیشتر از آنچه که فاقد دستاورد و محتوا باشد مالامال از هزینه های گزاف و تشریفات غیرضروری است؛ وضعیت بازرگانان بین المللی افغانستانی در امارات با مشکل مواجه شده و نیز 600 ویزای تجاری باطل گردیده است.

 

هزاره ها که اصلی ترین و پررنگ ترین قوم منتسب به تشیع و قربانیان اصلی جنگ های فرقه ای هستند این بار نیز بهای شیعه ستیزی اعراب و تحریم های ایران را پس داده اند و در بلاتکلیفی بسر می برند تا چه پیش آید.

 

گرچه در پانزدهمین جلسه نوبتی شورای وزیران، به مشکلات جدی پیش امده برای بازرگانان هزاره افغانستانی در دوبی و ابوظبی به اتهام کار برای ایران و دور زدن تحریم ها پرداخته شد اما تا برداشتن گام های جدی و راهگشا، لطمات بسیاری متوجه تجار شیعه مسلک خواهد شد.

 

در همین راستا خالی از لطف نیست که اشاره ای هم داشته باشیم به جلسه ماه آینده سران طالبان و نمایندگان مخالف مسلح دولت و نیز ارگ نشینان به میزبانی امارات که از هم اینک آمادگی ها و بسترسازی ها را کلید زده است!

 

به عبارتی دیگر به زعم بسیاری از صاحبنظران عرصه دیپلماتیک، بازرگانان هزاره قربانی صلح دست نیافتنی و ریسمان پوسیده پشتون پرستی اعراب و اهل تسنن در داخل کشور شده اند.

 

این اقدام سران اهل تسنن عرب زبان در امارات متحده عربی بی شباهت به حملات غافلگیرانه و موسمی کوچی ها برای بیرون راندن اهل تشیع و هزاره ها از زمین هایشان نیست که در هر دو مورد، قربانیان بی چون و چرای دورماندگان از قدرت و بازماندگان از کثرت هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار