افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

هر کدام براه خود روانند!

حکومت وحدت ملی با وجود سر و صداهای امید بخش در ابتدای کار، وضعیتی نا به هنجار را در کشور به وجود آورده است. از تامین نکردن امنیت و به نتیجه نرسیدن پروسه صلح گرفته تا حمایت نامشروع عربستان در جنگ یمن از جمله کارهایی است که این حکومت انجام داده است. این همان حکومتی است که می خواست نان را به سفره ها بیاورد و صلح و ثبات را در کشور حاکم کند. حالا ما هر روز شاهد قربانیان بیشتر و شروع جنگهای جدید در کشور هستیم. فقر هم که جزو جدانشدنی خانواده های افغانستانی شده است. رهبران مشغول اختلافات خود هستند و مردم در آتش کارهای آنان می سوزند.

 

احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «خبر تودی» گفت: هر حکومت و نظامی که در عرصه قانون ساخته نشود و پا به عرصه وجود نگذارد، با خود چنین مشکلاتی دارد. حکومتی را که باپافشاری جان کری وزیر خارجه آمریکا به نام حکومت وحدت ملی اعلام شد، هر دو نفر قراردادی را امضا کردند و بعد از هفت ساعت کمیسیون انتخابات نتایجی را آن هم به شکل مرموز و پوشیده اعلام کرد.

 

وی در ارتباط با دلیل اختلافات دو رهبر اظهار کرد: چون حکومت وحدت ملی در چوکات قانون اساسی به وجود نیامده است مشکلات و اختلافات این چنینی میان دو رهبر پیش می آید. بعد از آن، مشکل این دو رهبر این است که در جریان کمپاین های انتخاباتی وعده های چرب و نرمی به هر کس دادند. تیم هایی که در اطراف آنها هستند آنها را حلقه کرده اند و رهبران دست آزادی ندارند و دوم از روزی که آنها تعهد نامه را امضا کردند با هم صادق نبودند. آنها با فشار آمریکایی ها و جان کری این توافقنامه را امضا کردند. اگر آنها خود این را می خواستند صادق می بودند و برای تطبیق آن گام بر می داشتند.

 

سعیدی پیشنهاد خود را به حکومت برای حل اختلافات میان شان این چنین بیان داشت: ضرر یک حکومت ضعیف به منافع ملی، نسبت به دشمن سلاح دار بیشتر و خطرناک تر است. از این دو رهبر تقاضا می کنم که امنیت و اقتصاد را به کناری بگذارند و کاری کنند که نظام موجود ادامه پیدا کند، کاری کنند که حاکمیت وحدت ملی سقوط نکند. اگر حاکمیت وحدت ملی سقوط کرد، کشور در منجلابی از بدبختی ها می رود. توافقنامه ای را که امضا کردند صادقانه به آن عمل کنند، علیه یکدیگر نیرنگ نکنند، از مافیای زور و زر که آنها را حلقه کرده است خود را نجات دهند. منافع ملی افغانستان را به همه چیز ارجحیت دهند.

 

سعیدی، تبعات حاصل از اختلافات دو رهبر در حکومت را چنین بیان داشت: در همین لحظه بیش از بیست و پنج هزار متخصص بیکار هستند. قرار دادهای وزارت خانه ها انجام نشده است، مردم نان ندارند، سرمایه دار از کشور فرار می کند و این رهبران به این فکر هستند که چه کسی وزیر شود و چه کسی نشود.

 

این آگاه سیاسی، اختلافات دو رهبر را تا آنجا ریشه دار دانست که هر رهبر سیاست خارجی جداگانه ای در مقابل کشورهای خارجی دارند و توضیح داد: در سفری که آقای داکتر غنی و عبدالله به آمریکا داشتند هر دو، اشخاصی جداگانه برای لابی فرستاده بودند. به طور مثال اشرف غنی پیش از پیش وزیر مالیه را روان کرده بود و داکتر عبدالله عمر سعد را روان کرده بود. این واقعیتی تلخ است که هر رهبر به نفع خود کار می کند.

 

وی از حقوقدانان کشور درخواست نموده تا در رفع اختلافات میان دو رهبر پیش قدم شده و بر تووافقنامه کار کنند و گفت: در افغانستان حقوقدانان زیادی وجود دارد. آنها باید یک رسالت خود را انجام دهند و توافقنامه امضا شدده میان دو رهبر را واضح و روشن سازند و به دو رهبر ارایه دهند. شاید از این اختلافات کاسته شود. توضیح همه جانبه برای توافقی که بین دو رهبر انجام شد، برای آنها نشده است. سخنگوی رییس جمهور می گوید: مطابق با قانون اساسی رییس جمهور در 22 ماده صلاحیت دارد. بلی صلاحیت دارد اما رییس جمهوری که مطابق با قانون اساسی تعیین شده باشد. تعیین رییس جمهور افغانستان بدین شیوه خلاف قانون اساسی بوده است. رییس جمهور مشروعیت قانونی ندارد و رییس اجرایی مشروعیت حقوقی و قانونی ندارد.

 

سعیدی در پایان گفت: پارلمان افغانستان مرجع امیدی است برای مردم، کوشش کنید که این نظام سقوط نکند اگر این وضعیت اختلاف ها و کشمکش ها دوام پیدا کند سقوط آن صد درصدی خواهد بود.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار