افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

هر دو جناح طالبان طرفدار مذاکرات صلح!

یک عضو سابق گروه طالبان می گوید، هردو جناح گروه طالبان به از سرگیری مذاکرات صلح با حکومت افغانستان موافق اند. اما او امیدوار است که آنها دوباره یکجا شده تا مذاکرات صلح از یک آدرس صورت گیرد.

 

سید اکبر آغا یک عضو سابق گروه طالبان گفت،در شرایط کنونی مردم افغانستان نیاز مبرم به صلح دارند و ابراز امیدوار کرد که گروه های از هم جدا شدهء طالبان دوباره یکجا شده تا مذاکرات صلح از یک آدرس صورت گیرد.

 

او در ادامه گفت که هر دو جناح طالبان طرفدار مذاکرات صلح اند.

 

وی افزود:

 

“همین قدر می گویم که اگر مذاکرات صلح از دو آدرس باشد، پیشبرد این مذاکرات از دو آدرس خیلی مشکل خواهد بود. خدا کند که این مذاکرات با طالبان از یک آدرس صورت گیرد و آنها به خاطر صلح و به خاطر مردم افغانستان، دوباره یکجا شوند.”

 

اخیراً یک گروه انشعابی طالبان برای خود رهبر جدید تعیین کرد.

 

این گروه جدید به رهبری ملا محمد رسول آخوند می گوید که با اختر محمد منصور و حامیان وی درگیر جنگ نشده، بلکه بیشتر بر جنگ و مبارزه در برابر دشمنان تمرکز خواهند کرد.

 

اکثریت حامیان ملا محمد رسول از ملا اختر محمد منصور ناراضی اند، چون او خبر مرگ ملا محمد عمر را چندین سال پنهان کرده بود.

 

برخی آنها شک دارند که ملا محمد عمر شاید از سوی ملا اختر محمد منصور کشته شده باشد.

 

اما سید اکبر آغا می گوید که جناح های تقسیم شده در هر گروه که باشد بر ضد یک دیگر اتهامات را وارد می کنند.

 

به گفته وی، آنچه که برای مردم افغانستان اهمیت دارد، مذاکرات صلح از یک آدرس می باشد.

 

در این میان، شورای عالی صلح افغانستان نیز تایید می کند کهاتحاد طالبان به نفع پروسه صلح است. زیرا اگر صدای صلح بلند می شود، کدام صدای دیگر در برابر آن وجود نمی داشته باشد که اکنون چنین نیست.

 

حبیب الله فوزی عضو و رییس کمیته روابط بین‌المللی شورای عالی صلح افغانستان می گوید، اعلان ایجاد جناح دیگر طالبان خبر خوب برای مذاکرات صلح به شمار نمی رود.

 

او گفت:

 

“در آینده اگر مذاکراتی با یکی صورت می گیرد، طرف دیگر آن را انکار نکند و یا قبول نکند، یک خبر خوش برای صلح نیست. ولی تا جاییکه معلوم می شود، هر دو گروه می خواهند که در مورد روند صلح پیشقدم باشند.”

 

نماینده های حکومت افغانستان و طالبان برای اولین بار در ماه جولای امسال به میانجیگری پاکستان، در شهر مری گفتگو های مستقیم را انجام دادند.

 

اما پس از افشای خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان، دور بعدی این گفتگو ها برگزار نشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار