افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 31 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

هرات تا اطلاع ثانوی تعطیل است!

بیم آن می رود که از هرات امن باستان چیزی جز خلوتگاهی برای قشون کشی طرف های ارگ نشین درگیر بر سر چوکی و دالر و به تبع آن مخروبه ای ناامن و فساد زده نماند بنابراین هرات تا اطلاع ثانوی تعطیل است!

محمد اشرف غنی رییس جمهور حکومت وحدت ملی که به بهانه تحولات و اصلاحات قانونی و مطابق اختیارات خود در راس یک هیات دور و دراز 50 نفری عازم هرات شد، چنان بازار سیاه چوکی در این ولایت باستانی نابسامان براه انداخت که آن سرش ناپیدا!

در ناامنی و فساد گسترده هرات هیچ شکی نیست و بر همگان بدیهی است که برخی پست ها و مسوولان باید جابجا یا منفک از وظیفه می شدند اما کدام عقل سلیمی می تواند باور کند که برکناری بیش از 30 مقام ارشد امنیتی و سیاسی در هرات و نامعلومی گماشته گان تا اطلاع ثانوی در این وضعیت، قانونمند و بی هیچ قصد و غرضی بوده است؟!

رییس جمهوری که می بایست نماد دموکراسی و منعکس کننده عدم موازی کاری یا مداخلات اختیارات مسوولان در قوای سه گانه و جایگاه های تعریف شده امنیتی باشد در طول این سه ماه تقریبی حکمرانی خود نمونه استبداد و دیکتاتوری ای به نمایش گذاشت که تاکنون بی سابقه بوده است.

این سفر بی مقدمه از سوی شخص اول مملکت برای برکناری همه از دم را هیچ دلیلی نمی تواند توجیه نماید که اینک تا زمان انتخاب، معرفی و انتقال مسوولان جدید به سمت های شان و مستقر شدن، بازار فساد و ناامنی به مراتب داغ و داغ تر می گردد.

مثال حکومت های حامد کرزی و محمد اشرف غنی که اینگونه فرمایشی و سفارشی افراد را در پست و مقام ها جابجا و عزل و نصب می کنند مثال حکومت هایی است که گونی گونی و خروار خروار از اقوام و اقارب خود را جایگزین اقوام و اقارب حکومت پیشین می نمایند.

از سویی، مداخله مستقیم شخص رییس جمهور در تمامی مسایل خورد و کلان را نمی توان چیزی جز استبداد و خودکامگی و عدم اعتماد به توانایی های دیگر زیردستان نامید چرا که از تغییر غذای آشپزخانه ارگ تا کارمند جزء ادارات محلی و یا تغییر دادستانی و رییس اداره معارف و رییس امنیه ولایات مشمول لطف وی شده اند.

مگر نه اینکه وزیر معارف، دادستانی کل، رییس امنیت ملی کشور و تمامی سمت های تعریف شده ای که زیر شاخه رییس جمهور و رییس اجرایی ایجاد شده اند یا وجود داشته اند مسوول کنترل و نظارت و دریافت گزارش کار از روسای ادارات جزء و پولیس محلی هستند نه اشرف غنی؟

بیم آن می رود که از هرات امن باستان چیزی جز خلوتگاهی برای قشون کشی طرف های ارگ نشین درگیر بر سر چوکی و دالر و به تبع آن مخروبه ای ناامن و فساد زده نماند بنابراین هرات تا اطلاع ثانوی تعطیل است!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار