افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

هرات با اسماعیل خان – هرات بی اسماعیل خان

ایجاد به اصطلاح چند نهاد خیریه توسط اشرف غنی و بوجود آوردن چند پایگاه در هرات نتیجه اش همین ناامنی هایی است که امروز دامنگیر این شهر شده است. قطعا ناامنی های هرات در حال حاضر بیشتر جنبه سیاسی دارد چرا که اسماعیل خان والی سابق این ولایت دوباره به منزل خود بازگشته و عده ای خواهان حذف و برخی خواهان ابقای وی می باشند.

 

 

پس از انتصاب هایی که دو سه هفته پیش جناب اشرف غنی رییس جمهوری کشور در هرات انجام داد و اکنون این ولایت بدون والی توسط سرپرست اداره می شود، هرج و مرج بیشتر شده به نحوی که صبح دیروز حدود ساعت هفت، مخالفان مسلح در منطقه دروازه قندهار به نیروهای پولیس هرات حمله کرده که طی آن، یک سرباز کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

 

هرچند عده ای تلاش کردند این حمله را به طالبان منصوب نمایند، اما طالبان تاکنون در این رابطه هیچ توضیحی نداده تا اثبات کند که این قبیل ناامنی ها کار گروه طالبان نیست بلکه اهداف سیاسی در پشت آن نهفته است.

 

شاید تا چندی پیش از هر کسی که درباره امن ترین ولایت کشور سوال می کردید، نام ولایت هرات را به عنوان امن ترین ولایت کشور ذکر می کرد اما نقشه های غرب با همکاری عده ای از متعصبان و غیرهراتی ها این موضوع را عوض کرد.

 

ورود بی حساب و کتاب و غیر قانونی پشتون های پاکستانی به داخل افغانستان و به خصوص بخشی از آنها در هرات با حمایت حکومت قومی طالبانی کرزی، زنگ خطر جدی بود که بارها هشدار داده شد. حتی رفت و آمدهای دو سال اخیر اشرف غنی احمدزی به حیث رییس کمیسیون هماهنگی روند انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغانستان، زمینه حضور شماری از غیر هراتی را در این شهر فراهم کرد تا در طرح های امروز مورد استفاده قرار گیرد.

 

ایجاد به اصطلاح چند نهاد خیریه توسط اشرف غنی احمدزی و بوجود آوردن چند پایگاه در هرات بدون شک اهدافی را در پی داشت که اینک ما شاهد آن در این شهر می باشیم. قطعا ناامنی های هرات در حال حاضر بیشتر جنبه سیاسی دارد چرا که اسماعیل خان والی سابق این ولایت دوباره به منزل خود بازگشته و عده ای خواهان حذف و برخی خواهان ابقای وی می باشند.

 

بر کسی پوشیده نیست در سالیانی که اسماعیل خان والی هرات بود، این ولایت هرات کاملا آرام بوده و جنگی را به خود ندید، اما دغدغه ی بسیاری از صاحبنظران هراتی در چند سه سال اخیر این بود که انتقال اقوام پشتون و حتی عده ای از پاکستانیها به این منطقه باعث ناامنی و ایجاد تنش و درگیری در هرات خواهد بود که اکنون این اتفاق افتاده است.

 

اما متاسفانه دیگر در هرات شخص متنفذ و بزرگی نبود که بتواند از این دسیسه جلوگیری کند به همین دلیل هم اکنون مشاهده می گردد که در این ولایت، رنگ ناامنی و بوی جنگ بیشتر به مشام می رسد به نحوی که اخیر دیوارنوشته‌هایی در سطح این شهر پدیدار شده که مردم را دعوت به جنگ و ناآرامی می‌کند.

 

در این میان همان عده ی محدودی که پیش از این نگران به هم خوردن تناسب قومی در ولایت هرات بودند، بر این باورند که کشور در شرایط سخت و حساسی به سر می‌برد و باید از فعالیت‌هایی که منجر به نفاق و نزاع می‌شوند جلوگیری به عمل آید تا دیگر مردم دچار آسیب نشوند و منافع ملی نیز حفظ شود به همین دلیل پولیس باید هرچه سریعتر عاملان این اخلال در امنیت و تشویش اذهان عمومی را شناسایی و طبق قانون محکوم به مجازات سنگین و پرداخت جریمه نقدی نماید.

 

پیش از این هرات جزو امن ترین مناطق افغانستان بود، ولی از روزی که به دستور اشرف غنی در سمت رییس روند انتقال قدرت، پاکستانی ها و پشتونهایی که به ظاهرا افغانستانی می باشند، شروع به مهاجرت به این ولایت نمودند و بعضا محلات هرات را با پولهای کلان خریداری نمودند، دیگر از آن بافت یکپارچه هرات خبری نیست و روز به روز احساس ناامنی و غربت در میان مردم این ولایت افزایش می یابد.

 

برخی از آگاهان مسایل سیاسی معتقدند این می تواند حربه ای از سوی پاکستان باشد، تا بتوانند با اعزام نفوس خود به غربی ترین منطقه افغانستان، نفوذ خود را در سراسر کشور ما از شرق تا غرب گسترش دهند و طرح پشتون کردن سراسر افغانستان را که آرزوی دیرینه اسلام آباد است، محقق سازند.

 

ضرورت این موضوع زمانی روشن می شود که بدانیم هرات ضدآمریکایی ترین ولایت کشور در این چند سال اخیر بوده است، اما با این تغییر قومیت و با بافت جدید دیگر از آن هرات پرجوش و خروش خبری نخواهد بود و از اینجا سیاست آمریکاییها مشخص می گردد که چگونه در یک برنامه چند ساله به آسانی ساختار یک ولایت را تغییر می دهند.

 

آمریکاییها هیچگاه اجازه نمی دهد شخصی را که بر خلاف منافع و مقاصد آنها عمل می کند و سخن می گوید، به حیات سیاسی خود ادامه دهد، ولی مسوولین هرات در زمانهای مختلف نشان دادند که از گفتن حقیقت هراسی ندارند هرچند که به ضرر آنها تمام شود.

 

به همین دلیل هم آمریکاییها طی سالهای گذشته برای ناامن ساختن هرات و از بین بردن تفکر ضدآمریکایی مردم این ولایت، تلاشهای فراوانی انجام دادند. از جابجایی والیان گرفته تا انتقال شبه نظامیان مسلح به نقاط مختلف هرات.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار