افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 19 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

هراتی که ذره ذره بلعیده می شود

این هرات، دیگر آن هراتی نیست که مردمانش علیرغم کمبود امکانات اولیه رفاهی و برق نوبتی و گاز و سوخت به امنیت آن قناعت می داشتند و خم به ابرو نمی آوردند.

آیا هرات به بدترین وضعیت امنیتی و اجتماعی خود در طول سیزده سال گذشته رسیده است؟ آیا با عزل و نصب مقامات محلی می توان امیدوار بود مافیای بزرگ زورمندان محلی و قوماندانان زورگو و رهبران … از هم بپاشد یا این روند تداوم خواهد یافت؟

پس از اعلام نارضایتی ها و اعتراض های مسالمت آمیز پیاپی مردم هرات و تمام کسانی که گذار شان به این ولایت باستانی افتاده است و سری به تاسف تکان داده اند؛ سرانجام هیاتی به نمایندگی از حکومت برای رسیدگی به امور با اختیارات تام به هرات اعزام شد اما…

اما بدیهی است که تبدیلی ها و عزل و نصب های پیشین نه چندان خوش سابقه و خوش نام و خوشایند بوده است که داوودشاه صبا برخلاف رضایت قلبی مردم از این ولایت برکنار شد و فضل الله وحیدی آمد و باند بازی ها و رشوت خوری ها بیش از پیش فزونی گرفت.

اینک نیز بر کسی پوشیده نیست که تیم حاکم بر ولایت هرات و تمام اقوام و اقارب ایشان متقبل بدترین و بیشترین لطمات وصدمات به خزانه و امنیت هرات شده اند اما اگر نوار باطل عزل و نصب های فرمایشی پاره نگردد باز هم همین آش است و همین کاسه.

بنابر برخی گزارش های رسیده اما تاکنون تایید نشده از سوی مقامات محلی هرات، وحیدی در واکنش تند به اختیارات تام هیات اعزامی از کابل مبنی بر عزل و نصب و تبدیلی و جایگزینی عنوان کرده است که هیچکس حق برکناری وی را ندارد تا ان هنگام که خود از خوردن و بردن سیر شود و بار ببندد.

این اوضاع نه چندان مطلوب درخصوص تمامی ولایات بزرگ و اکثریت قریب به اتفاق ولایات دیگر افغانستان نیز صدق می کند چه اگر در حکومت حامد کرزی فساد و تباهی وجود داشت در هنگام تحلیف ریاست جمهوری و اجرایی دولت وحدت ملی به اوج خود رسید.

این هرات، دیگر آن هراتی نیست که مردمانش علیرغم کمبود امکانات اولیه رفاهی و برق نوبتی و گاز و سوخت به امنیت آن قناعت می داشتند و خم به ابرو نمی آوردند؛ این هرات، ابناشته از انواع و اقسام خشونت های خانوادگی، قحطی، سرما، انفجار و انتحاری و اعتیاد و آسایشگاه روانی شده است.

حکایت هیاتی که دیر رسید حکایت هیات اعزامی متشکل از ریاست عمومی امنیت ملی، وزارت های داخله و دفاع و ارگ نشینان است که پس از اعتصاب های دسته جمعی داکتران، تاجران، نهادهای مدنی و مردم ملکی به این دیار شتافتند تا گره ای که پیش از این با دست باز می شد اینک با دندان بگشایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار