افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

هدف سفرهای ولایتی رییس اجرایی چیست؟

چندی قبل داکتر عبدالله در سفر به ولابت بلخ با انتقاد از حکومت گفته بود که با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی امیدواری های مردم بسیار زیاد بود اما امروز می توانیم بگوییم که بخشی از این امیدها به یاس و ناامیدی مبدل شده است. اما هدف سفرهای ولایتی رییس اجرایی چیست و انتقاد وی از کیست؟

 

رییس اجرایی در سفر خود به هلمند در پاسخ به انتقادهایی که گفته می شود مجاهدین به حاشیه رانده شده اند، گفته است که هنوز در افغانستان دوران مجاهدین است و از ظرفیت سالم آنها باید استفاده شود. چندی قبل داکتر عبدالله در سفر به ولابت بلخ با انتقاد از حکومت گفته بود که با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی امیدواری های مردم بسیار زیاد بود اما امروز می توانیم بگوییم که بخشی از این امیدها به یاس و ناامیدی مبدل شده است. وی همچنان اصلاح نظام انتخاباتی را خط سرخ اعلام کرد و از غفلت و کارشکنی در این روند یادآور شد. اما هدف سفرهای ولایتی رییس اجرایی چیست و انتقاد وی از کیست؟

 

عبدالقادر زازی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: رییس اجرایی نه فرمانده کل قوا است و نه رییس ستاد ارتش ملی که برود سربازان و اردوی ملی را از نزدیک معاینه کند و برخی امرها کند و حرف هایی را بزند. وی صلاحیت ندارد که به اردوی ملی و سربازان امر و نهی کند چرا که فرمانده کل قوا رییس جمهور کشور است.

 

وی با انتقاد از برخی از سخنان رییس اجرایی علیه حکومت عنوان کرد: ای کاش از ابتدا رییس اجرایی قبول می کرد که به عنوان رهبر یک اپوزیسیون فعالیت کند نه به عنوان رییس اجرایی چرا که گاهی در سخنان خود حرف هایی می زند که یک اپوزیسیون می گوید. حالا که خود در حکومت شریک است حق ندارد که در بین مردم بایستد و از حکومت وحدت ملی انتقاد کند. چرا که وی رهبر اپوزیسیون نیست بلکه رهبری است که شامل این حکومت است. داکتر عبدالله در هر کم و کاستی که در حکومت وجود دارد شریک است چرا که قدرت به طور مساوی تقسیم شده است و مسوولیت های آن را نیز باید بپذیرند.

 

این نماینده مجلس ادامه داد: همه کارهایی که رییس اجرایی می کند نشان از یک رهبر اپوزیسیون دارد به طور مثال بعداز انفجار خانه جان احمد خان فرمانده جهادی در پروان به خانه وی می رود و از وی عذرخواهی می کند در حالیکه اگر وی در خانه اش سلاح داشته باشد غیر قانونی بوده است پس این عذر خواهی دیگر برای چیست. رییس اجرایی خود را هم رهبر اپوزیسیون می داند و هم رهبر حکومتی می داند.

 

وی در خصوص سفرهای رییس اجرایی گفت: در سفرهایی که رییس اجرایی کرده، نتوانسته است از هیچ جنرالی تقدیر کند و به هیچ سربازی رتبه بدهد چرا که صلاحیت این کار را ندارد پس باید به این کارهای خود، انتقادهای بی مورد خود پایان دهد و مسوولیت کارهای خود را بپذیرد.

 

زازی هر دو رهبر حکومت وحدت ملی را مقصر اوضاع کنونی کشور دانسته و می گوید: نه ماه از حکومت وحدت ملی می گذرد و کشور به سوی خرابی روان است. در حالیکه رهبران وعده داده بودند که امنیت ما بهتر می شود اقتصاد را قوی می کنند اما هیچ کدام ازاینها اتفاق نیفتاد رهبران وحدت ملی همچنان در سخنرانی های خود مانند دوران کمپاین حرف می زنند و وعده می دهند بدون اینکه هیچ کدام از آنها را عملی کنند. این رهبران باید بدانند که اینطور نمی توانند ادامه دهند اگر این وضعیت کمی دیگر ادامه دار شود مردم علیه آنها برمی خیزند و اعتراضات خود را شکل می دهند و آنها را برکنار می کنند.

 

وی در پایان گفت: اگر حکومت به زودی به کارهای خود نرسد و آنها را انجام ندهد به زودی اپوزیسیونی قوی علیه آنها درست می شود و آنها به خانه های خود می روند و دیگر در جایگاه رهبری نمی توانند کار کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار