افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 24 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

هدف از سفر رییس جمهور به ترکیه چیست؟

گرچه سفرهای پیشین گاه و بیگاه رییس جمهور کشور به ترکیه را می توان با کمی اغماض توجیه کرد اما سفر کنونی وی به این کشور حامی داعش و تروریسم و نیز همپیمان اسراییل چه معنایی دارد؟

 

در کشاکش کنونی منطقه که قدرت های بزرگ در رقابت با یکدیگر عراق و سوریه و جنوب لبنان و یمن و فلسطین را ناآرام تر از پیش ساخته اند و حتی اتحادیه اروپا نیز بی نصیب نمانده است، رییس جمهور افغانستان بنابر کدام سیاست خارجی راهی آنکارا می شود؟

 

ترکیه که روزگاری قرار بود مظهر تمدن کشورهای اسلامی و الگوی توسعه باشد اینک با حمایت از داعش و تمویل آشکار تروریسم و همپیمانی با رژیم غاصب اسراییل، مورد نفرت کشورهای منطقه و نیز کشورهای ناامن درگیر در جنگ داخلی قرار گرفته و به نوعی انزوای سیاسی فرو رفته است.

 

در عین حال، ناامن شدن فرانسه و حملات پاریس که جان شهروندان این کشور را گرفت و منتسب به داعش خوانده شد نیز رفته رفته اتحادیه اروپا را با خلأ پاریس و هم پیمانی احتمالی این کشور با روسیه ابر قدرت شرق مواجه می کند که آینه ی عبرتی برای افغانستان است.

 

در فاصله ی زمانی کوتاهی از دیدار رجب طیب اردوغان با بنیامین نتانیاهو که اتحاد و دوستی این دو قدرت را می رساند، اشرف غنی بدون هیچ نشست و کنفرانس و برنامه ی منطقه ای خاصی راهی آنکارا شد و به دیدار اردوغان شتافت اما به چه منظور؟

 

در شرایطی که افغانستان می بایست با تعریف دقیق تر و صریح تر سیاست خارجی خود، از مهلکه ی رقابت بر سر قدرت و منابع نفتی در منطقه خود را برهاند و نیز حاشیه ی امن خود را حفظ کند؛ با چه آینده نگری و کدام طرح درازمدت داخلی به دیدار ترکیه ی منفور می رود؟

 

نزدیکی بی سابقه ی آنکارا و تل آویو از یکسو و تلاش برای گسترش و تعمیق روابط کابل و آنکارا از سوی دیگر این معنا را می رساند و به جرات می توان ادعا کرد که اشرف غنی رسما در کنار بنیامین نتانیاهو ایستاده است و این پیامد تلخی برای قلب آسیای محاصره شده توسط دشمنان قسم خورده ی اسراییل خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار