افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

هجوم نان خورهای اضافه بر دسترخوان ارگ!

روسای جمهور و اجرایی از یکدیگر سبقت جسته اند و پیشی گرفته اند تا در گردآوری نان خورهای اضافه و افراد آماده به پلو خوری و چکرزنی از قافله عقب نمانند.

 

مباشران و مشاوران و مشاوران ارشد و نمایندگان خاص پشت سرهم به خوان گسترده ارگ اضافه می شوند تا دار و دسته ی اشرف غنی و عبدالله بیش از پیش ازدحام و ناهمگونی داشته باشند. این رویه از آغاز حکومت وحدت ملی تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

 

روسای جمهور و اجرایی از یکدیگر سبقت جسته اند و پیشی گرفته اند تا در گردآوری نان خورهای اضافه و افراد آماده به پلو خوری و چکرزنی از قافله عقب نمانند و بدین ترتیب هرازچندی، خبر اضافه شدن تعدادی به کارمندان ارگ یا وزارت خانه ها به گوش می رسد.

 

چندی قبل، به یکباره و در اقدامی دور از انتظار، محمد اشرف غنی، مشاور امنیتی، مشاور امور صلح، مشاور امور صحت و مشاور امور داخلی را از پیکرهای جمعه خان همدرد، قطب الدین هلال، اکرم اخپلواک و خالد فاروق تراشید!

 

در اقدامی مشابه و همزمان، عبدالله نیز مشاور اقتصادی، مشاور امور اجتماعی، نماینده خاص، مشاور امور بین الملل و مشاور زنان و جوانان از مجسمه های قربان حقجو، حاجی امام قل، محمود صیقل، سید طیب جواد و حبیبه سرابی خلق کرد تا هنرنمایی کند!

 

در همین راستا مولوی عبدالحسیب کنری به عنوان مشاور ریاست اجرایی مقرر شده است تا بی هیچ منسب تعریف شده یا مناسبت خاص به جمع معاش بگیران از خزانه ملت اضافه گردد. شایان ذکر است که در بسیاری وزارت خانه ها نیز وضع به همین منوال است.

 

اخیرا اشرف غنی نیز رییس جمهور 18 تن دیگر را به عنوان مشاوران خود انتخاب کرده و بر خیل دیگر مشاوران خود افزود. پیش بینی می شود که عبدالله نیز طی چند روز اینده بر مشاوران خود بیفزاید.

 

نظر به اینکه برخی اعضای مجلس نمایندگان، هزینه های گزاف تحمیل شده بر خزانه خالی را به دلیل وجود مشاوران مازاد و کارکنان بی نام و نشان و بی منسب و عنوان را برنتابیده بودند و به اعتراضات علنی ولی شفاهی دست زدند؛ تغییراتی حاصل گشت.

 

از جمله این تاثیرات و تغییرات، خبر حذف مشاوران اضافه در سیستم اداری وزارت اقتصاد تا پایان ماه میلادی جاری بود که نوید ابقای تنی چند از مشاوران با مهارت های لازم و لغو قرارداد کاری دیگر مشاورانی بود که صرفا به ازدحام زاید و هزینه تراشی دامن زده اند. البته که این اقدام عبدالستار مراد ستودنی است.

 

با این حال، همچنان رییس جمهور و رییس اجرایی در سبقت غیرمجاز از یکدیگر، موریانه های خزانه ملی و از هم گسندگان تارو پود وحدت ملی را به ارگ می آورند تا نه تنها این تنش ها پایان نیابد بلکه به فساد اداری، لاابالی گری و وقت گذرانی از جیب بیت المال دامن بزند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار