افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

نیک‌هگر از جنایت نیروهای ویژه نیوزلند در افغانستان پرده برداشت!

نیوزلند

نیک‌هگر خبرنگار نیوزلندی مدعی شده که کشتار ملکیان از سوی نیروهای ویژه نیوزلند در سال 2011 عیسوی توسط دولت نیوزلند مورد کتمان قرار گرفته‌ است.

بر اساس راپور این خبرنگار عملیات نیروهای ویژه نیوزیلند در افغانستان که منجر به کشته شدن 6 فرد ملکی شامل یک دختر سه ساله شده بود مورد سرپوش نظامی و سیاسی قرار گرفته است.

گفته می‌شود که جان‌کی نخست وزیر سابق نیوزلند پس از کشته شدن یک عسکر نیروهای ویژه این کشور بر اثر ماین کنار سَرَک‌، انجام حمله تلافی جویانه به ملکیان را تائید کرده بود.

در حمله هوایی به دو قریه در ولایت بغلان که در ماه اگوست سال 2011 عیسوی صورت گرفت دست‌کم 6 فرد ملکی کشته و 15 تن دیگر زخم برداشتند.

براساس راپور این خبرنگار هیچ مخالف مسلح دولت در میان کشته‌شده گان و یا زخمی‌ها وجود نداشته اما مقامات نیوزلندی با سرپوش گذاشتن بر کشتار ملکیان اعلام کردند که تعداد بسیاری از مخالفان مسلح دولت را در این حملات کشته‌اند.

این خبرنگار تصریح کرد که امکان آن می‌رود که امریکا و متحدانش به شمول نیوزلند در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده باشند.

گرنت بیلدن مدیر اجرایی سازمان عفو جهانی در نیوزیلند در واکنش به راپور کشتار ملکیان از سوی نیروهای ویژه نیوزلند در افغانستان خواستار تحقیقات در این مورد شده است.

بیلدن بیان کرد این (تحقیقات) حیاتی است، نه تنها برای جایگاه نیوزیلند و عملیاتش در خارج این کشور، بلکه زنان، مردان و اطفالی که ممکن است قربانی این حمله شده باشند و عدالت در مورد آنها اجرا نشده است.

این عملیات توسط نیروهای نیوزیلند و با حمایت هوایی چرخبال های امریکایی انجام شده بود.

با این وجود بل‌انگلش نخست وزیر کنونی نیوزلند در واکنش به این راپور اعلام کرده است که دولت تحقیقات جدیدی را در این رابطه روی دست نخواهد گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار