افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 25 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نیکولاس هایسم: افغانستان با دشواری های زیاد مواجه است!

نیکولاس هایسم نمایندهء خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید، برای جلوگیری از موج مهاجرت ها از افغانستان ادامهء همکاری بین المللی با این کشور خیلی مهم است.

 

به گفتهء وی با خروج نیرو های بین المللی از افغانستان اقتصاد این کشور با انقباض مواجه شده، افغان ها خاطرات سه دهه جنگ را به خاطر دارند و آیندهء شان را بطور واضح دیده نمی توانند.

 

نیکولاس هایسم در مصاحبه با رادیوی سازمان ملل متحد گفت، طوریکه به شورای امنیت سازمان ملل متحد هم گفته است، افغانستان با دشواری های زیاد مواجه است.

 

نیکولاس هایسم در پاسخ به این پرسش که با خروج نیروهای بین المللی از افغانستان و سپردن مسوولیت امنیتی به نیروی های این کشور، وی قابلیت این نیروهای را چگونه می بیند، اظهار داشت:

“در این جایی تردید وجود ندارد که آنها با حملات شدید شورشیان مورد آزمایش قرار گرفتند. شورشیان هم می خواستند ببیند که آیا نیروهای امنیتی ملی افغانستان می تواند، بدون حضور وسیع نظامیان بین المللی باقی بمانند. پوست کنده بگویم نیروهای امنیتی افغانستان مواضع شان را حفظ کردند، اما همچنان مورد آزمایش قرار گرفتند.”

 

نمایندهء خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در پاسخ به پرسش در مورد گفتگو های صلح بین حکومت افغانستان با طالبان و نقش سازمان ملل متحد در این مذاکرات، گفت:

 

“نقطهء آغاز اینست که افغانستان بعد از سه دهه جنگ سزاوار صلح بوده و مشغولیت من با افغان ها تاکید بر آن دارد که افغان ها صلح می خواهند و یقیناً می توان استدلال کرد که صلح ممکن است.”

 

نیکولاس هایسم می گوید، سازمان ملل متحد با همهء جوانب در تماس بوده، بطور مستدام و علنی خواستار تامین صلح و مذاکرات مستقیم بوده است.

 

نیکولاس هایسم نمایندهء خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در صحبت با رادیوی سازمان ملل متحد، مسافرت هایش را به مناطق مختلف افغانستان و ملاقات هایش را با سازمان های غیر دولتی و (NGO) ها، گروپ های زنان، بزرگان، علما و شنیدن نظریات و نگرانی های آنها را یک محرک در فعالیت هایش خوانده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار