افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

نیروی تازه نفس امریکایی ها در راه است!

گذشتن از سمت شورای مشورتی امنیت ملی آمریکا و ریاست یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان کمی جای تامل دارد که چرا ایشان طی سالهای دولت کرزی به فکر خدمت به وطن نیفتاد و اکنون به کشور می آید؟

 

روزنامه دیلی دموکرات در چاپ اخیر خود نوشت: داکتر محمد قیومی که یک آمریکایی افغانستانی تبار می باشد و در حال حاضر ریاست دانشگاه ایالتی “سن خوزه” آمریکا را بر عهده دارد، به منظور ارایه خدمات مشاوره‌ای به رییس جمهور اشرف غنی از سمت خود استعفا داده و قصد دارد به افغانستان سفر کند.

 

این تصمیم داکتر قیومی به عنوان رییس دانشگاه سن‌خوزه، موجب حیرت اعضای هیات علمی و چند تن از فعالان اجتماعی این ایالت شد چرا که این سمت رتبه بالایی محسوب می شود و دانشگاه ایالتی سن‌خوزه از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آمریکا است که ایشان در 23 مارس 2011 رییس این دانشگاه شده هرچند که پیش از این نیز ریاست دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در”ایست بی” را برعهده داشت.

 

درباره شخصیت جناب محمد قیومی باید گفت: براساس زندگینامه ای که وی به قلم خود نوشته، پدر تحصیلات ابتدایی داشته و مادرش هیچگاهی به مکتب نرفته است. اما هر دوی آنها قیومی و پنج فرزند دیگر خانواده را تشویق کردند تا به مکتب برود و به تحصیلات خویش ادامه بدهند.

 

او از دانشگاه امریکایی بیروت لیسانس خود را در رشته انجنیری برق دریافت کرد و از دانشگاه سینسیناتی امریکا سند ماستری در رشته های انجنیری هسته ای، انجنیری برق و کامپیوتر، ماستری در اداره تجارت و دکترا در انجنیری برق را به دست آورده است.

 

هرچند داکتر قیومی پیش از این در کابل به عنوان مشاور ارشد وزیر مالیه و عضو کمیته رهبری بانک مرکزی افغانستان کار کرده است، اما بسیار کوتاه مدت بوده و سپس همراه با محترمه ناجیه کریم همسرش که شاعر و متخصص تغذیه می باشد، به آمریکا باز گشته است.

 

اینکه شخصیتی همچون داکتر محمد قیومی با این تحصیلات و تخصص به کشور باز می گردد تا به عنوان مشاور رییس جمهور به کشورش خدمت کند جای تحسین دارد ولی گذشتن از سمت شورای مشورتی امنیت ملی آمریکا و ریاست یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان کمی جای تامل دارد که چرا ایشان طی سالهای دولت کرزی به فکر خدمت به وطن نیفتاد و اکنون به کشور می آید.

 

لازم به ذکر است که ابتدای ماه حمل سال 1392 خورشیدی با حکم جنت ناپولیتانو، رییس اداره امنیت ملی امریکا، داکتر قیومی به عنوان عضو کمیته مشورتی امنیت ملی انتخاب شد تا همراه با بیست تن دیگر از سراسر امریکا مسوولیت مشوره دهی به رییس اداره امنیت ملی را بر عهده بگیرد آن هم به عنوان رییس هیات مدیره.

 

آن زمان جانت ناپولیتانو درباره ایشان گفت: تجربیات گسترده و تخصص، داکتر قیومی را به عضو با ارزش شورا مبدل خواهند کرد. توقع دارم با وی در امور حساس کشوری یکجا کار کرده از وی مستفید شویم.

 

داکتر قیومی در این پست مشوره و پیشنهادهای خویش را در رابطه به موضوعاتی همچون به کار گماری فارغ التحصیلان، دانشجویان بین المللی، تحقیقات علمی و تبادله استادان، ارتقا دانشگاه ها و برنامه های علمی امنیت ملی، به این اداره را عهده دار بود و همچنان ریاست کمیته فرعی شورا را در بخش امنیت سایبری به عهده گرفت.

 

اینکه ایشان از چنین سمتی دست بکشد و تقریبا از آینده ی رو به رشد خود بگذرد و به کشورش بیاید، یا نشان از حس وطن پرستی بالای ایشان دارد یا اینکه نشان از نفوذ نیروهای تحت پرورش آمریکا در قلب دولت وحدت ملی در کابل که امیدواریم موضوع اول صحت داشته باشد!!!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار