افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

نیروهای فرانسوی یك سال زودتر از افغانستان بیرون می روند.

 

تهران – ‘ نیكلا ساركوزی ‘ رییس جمهوری فرانسه در دیدار با ‘ حامد كرزی ‘ همتای افغان خود ، زمان خروج نیروهای كشورش را از افغانستان پایان سال 2013 میلادی اعلام كرد .

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی روزنامه فرانسوی ‘لو فیگارو’ روز شنبه با اعلام این خبر افزود: كشته شدن چهار سرباز فرانسوی توسط یك افغان در استان ‘كاپیسا’ ، مهمترین محور گفت و گوی روسای جمهوری 2 كشور در كاخ الیزه بود و ساركوزی زمان خروج نیروهای كشورش را كه پیشتر سال 2014 میلادی اعلام شده بود، یك سال جلو انداخت.

ساركوزی همچنین اعلام كرد كه ماموریت آموزش نیروهای افغان كه پس از ماجرای مذكور به حال تعلیق درآمده بود از روز شنبه آغاز می شود. كرزی و ساركوزی همچنین توافقنامه ای را مبنی بر تعهد فرانسه به ادامه آموزش نیروهای افغان پس از خروج نظامیان از افغانستان ، به امضا رساندند.

رییس جمهوری فرانسه از سوی دیگر اعلام كرد كه كشورش مسئولیت برقراری امنیت را در كاپیسا از ماه مارس سال جاری میلادی به نیروهای افغان واگذار خواهد كرد.

گزارش ها با اشاره به این كه 400 سرباز فرانسوی در پایان سال سال 2011 میلادی افغانستان را ترك كردند ، حكایت از آن دارند كه قرار است حدود یك هزار نظامی فرانسوی نیز تا پایان سال 2012 میلادی به فرانسه بازگردند. همچنین تاریخ خروج كامل نیروهای نظامی فرانسه از این كشور نیز پایان سال آینده میلادی اعلام شده است.

از آغاز استقرار چهار هزار نیروی فرانسوی در افغانستان از سال 2001 تاكنون 82 سرباز فرانسوی جان خود را از دست داده اند.

 

منبع:http://www.irna.ir

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار