افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

نیروهای افغان ثابت کردند که توانایی تامین امنیت کشور شان را دارند

رییس جمهور اشرف می گوید، دشمنان افغانستان سقوط برخی از ولایات را درنظر داشتند، اما نیروهای امنیتی افغان ثابت کردند که آنها توان تامین امنیت کشور شان را دارند.

 

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید، شورشیان با آغاز جنگ در ولسوالی دانگام ولایت کنر پلان داشتند تا شماری از ولسوالی های ولایت ننگرهار را سقوط دهند.

 

به گفتۀ اجمل عبید عابدی پس از نشر خبر خروج نیروهای خارجی از افغانستان پنداشته می شد که نظام در این کشور به سوی سقوط روان بوده و تعیین سرنوشت آینده کشور یکبار دیگر به دست همسایه های آن خواهد افتاد:

 

“امروز ما در وضعیت بهتر هستیم و این تصورات وجود ندارند. همه مطمین هستند که افغانستان به طرف آیندۀ خوب حرکت می کند.”

 

اعلامیه ریاست جمهوری خبر پلان سقوط شماری از ولایات را به نقل قول از محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در حالی نشر می کند که رییس ولسی جرگه افغانستان دیروز در یک جلسه در مورد وضعیت امنیتی برخی از ولایات شمالی افغانستان، ابراز نگرانی کرده است.

 

عبدالرؤف ابراهیمی گفت، شاید در آیندۀ نزدیک امنیت تا حدی رو به وخامت گراید که مراکز ولایات یکی پی دیگر به دست شورشیان مخالف سقوط کند.

 

اما اجمل عبید عابدی سخنگوی رییس جمهور در ادامه صحبت خود گفت، نیروهای امنیتی افغان ثابت کرده اند که در مبارزه با مخالفین مسلح در حالت تهاجمی قرار داشته و امنیت کشور شان را تامین کرده می توانند.

 

از سوی دیگر، امر الله امان کارشناس امور نظامی و امنیتی می گوید، نیرو های نظامی افغانستان در چند ماه گذشته هیچ منطقۀ را از دست نداده اند و عملیات نظامی اخیر قوای افغان در غزنی و زابل نشان داده که آنها توان دفاع از افغانستان را دارند.

 

امرالله امان گفت:

 

“حتی در مارجه و سنگین که در یازده سال قوت ها در آنجا جابجا نشده بودند امروز حضور دارند. در دو ولایت دیگر ما می بینیم که سکتور امنیتی افغانستان دو عملیات را هم در غزنی و هم در زابل به راه انداخته است. مخالفین عملیات خورد کوچکی را که انجام می دهند می خواهند فشارعملیات غزنی و زابل را کاهش دهند. اما نیروهای امنیتی افغان می توانند از تمامی مناطق دفاع کنند.”

 

امر الله امان در ادامه صحبت خود به هماهنگی نیروهای امنیتی افغان، ایجاد نظم و اداره در میان ارگان های امنیتی تاکید کرده و از جامعه جهانی خواست تا مطابق تعهدات شان نیروهای امنیتی افغان را تمویل و تجهیز نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار