- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

نیازی برخی اسامی را افشا کرد!

[1]

کمیسیون امور دینی و فرهنگی مجلس نمایندگان با تهیه گزارشی مدعی شده بود که به امضای رسمی شخص وزیر بیشتر از۷۵۰ نفر به صورت فوق العاده به زیارت حج اعزام شده بودند.

به گفته این کمیسیون، این تعداد در شرایطی به بیت الله الحرام فرستاده شده اند که کسان دیگری مطابق به قرعه، پیش از این مستوجب اعزام به حج بوده اند؛ اما وزیر به صورت اخص اقدام به محروم ساختن آنان کرده است.
اما یوسف نیازی با رد تمام این ادعاها اظهار داشت که این گزارش به شکلی غرض آلوده و غلط تهیه و تنظیم شده است و برخی از امضاهایی که مجلس منسوب به وی دانسته همگی جعلی می باشد.

وزیر حج و اوقاف این مشکل را ناشی از خصومتی خواند که برخی از حلقات همواره در صدد بدنام ساختن وی بوده و به این موضوعات دامن می زنند.
به گفته وی به سفارش صبغت الله مجددی دو یا سه مورد تقاضا وجود داشته است، در حالی که در گزارشی که در اختیار مجلس قرار گرفته، این رقم ۴۰ نفر عنوان شده است.

این در حالی است که هیله ارشاد؛ عضو کمیسیون دینی و فرهنگی مجلس عنوان داشت که تمام افرادی که مدعی اند از سفر حج محروم شده اند، سال گذشته در نزدیکی مجلس تحصن کرده و برای ادعای خویش اسنادی موثق ارائه کرده اند.
اما وزیر حج این موضوع را نپذیرفت و تصریح نمود که این وزارت سال گذشته صرف به جای تعدادی از اشخاصی را که در قرعه کشی برنده شده اما در زمان معین غیرحاضر بوده اند، کسان دیگری که مستحق این امتیاز بوده اند را به حج فرستاده است.
او ولایاتی چون سرپل، سمنگان و فاریاب را نام برد که تعدادی از زایران برنده بنا به هر دلیلی غیرحاضر بودند و به همین دلیل کسانی جایگزین این تعداد شده بودند.

وی اضافه کرد که این تعداد هم جزو لیست فوق العاده ها نبوده اند و همگی مطابق به قرعه انتخاب شده اند.
نیازی همچنین از لیست خانواده های شهدا یاد نمود که بنا بر تقاضا از ۳۰۰ نفر به ۱۰۰۰ نفر ارتقا یافته و این موضوع هم مطابق به روال کاری و قانون این وزارت ترتیب و اجرا گردیده است.
وی گفت:”من هرکار اجرایی که انجام می دهم در کاغذ عین را آن ثبت می کنم؛ آنچه را به شما گفتم همین‌هایی بود که من از آن باخبرم و مابقی هرچه که هست جز جعل و مندرجاتی غیرواقعی بیش نیست.”

وزیر حج و اوقاف نیز از ۲۴ وکیل شورای ملی یاد کرد که در چندین مورد از این وزارت درخواست‌هایی مبنی بر دادن امر فوق العاده برای اعزام برخی اشخاص داشته اند. او در ابتدا از افشای این اسامی خودداری نمود.
اما اکثریت نمایندگان از وی خواستند تا نام‌ها افشا شود؛ به گونه ای که مجلس برای دقایقی متشنج شد. در اخیر وی به ایراد چند اسم اکتفا کرد که نام‌های شکریه بارکزی، بلقیس مدقق، میرویس یاسینی، امیرخان یار و ناجیه بابه کرخیل نیز در آن میان وجود داشت.

گرچه با توجه به جو مجلس، انتظار می رفت که یوسف نیازی با اکثریت آرا سلب صلاحیت شود؛ اما تنها با اختلاف ۱۳ رای توانست در پست خویش ابقا شود. وزیر حج و اوقاف در مقابل ۵۰ رای جهت سلب صلاحیت خویش، ۶۳ رای موافق کسب نمود.

 

 

 

 

 

 

افغان پیپر