افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 20 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از عملکرد پولیس محلی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که ایجاد پولیس محلی هیچ گونه تغییری در زمینه امنیت و حقوق بشر در کشور رونما نکرده است .
سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر امروز (شنبه) در یک نشست خبری در کابل گفت:” بررسی های تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می دهد که پولیس محلی در تامین ثبات، امنیت و حقوق بشر کاری نکرده است.”

رییس کمیسیون حقوق بشر با اشاره به اینکه پولیس محلی عامل ناامنی و نقض حقوق بشر شده گفت که برخی از سربازان پولیس محلی، از میان گروهای مسلح غیرقانونی از جمله گروه طالبان جذب شده اند.
وزارت امور داخله اما اظهارات رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر را رد کرده است.
صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که موضوعات مطرح شده در کمیسیون مستقل حقوق بشر برای آنان قابل تائید نیست.
با این حال، سیما سمر مدعی شده که عملکرد پولیس محلی در چند ماه اخیر باعث ایجاد نگرانی در مردم شده و این امر به سلب اعتماد مردم از دولت دامن زده است.

“از اربکی تا پولیس محلی”
کمیسیون مستقل حقوق بشر گزارشی را زیر عنوان ” از اربکی تا پولیس محلی” از چگونگی ایجاد و عملکرد پولیس محلی در تامین امنیت و ثبات، در سال 1390 تهیه کرده است.
بر اساس این گزارش، با تشکیل پولیس محلی وضع امنیتی در برخی از ولایت ها به طور نسبی بهتر  شده و در عین حال در برخی ولایت ها وضعیت امنیتی و حقوق بشری بد تر شده است.

در این گزارش آمده است که ماموران پولیس محلی افغانستان در برخی ولایت ها مرتکب خشونت علیه غیر نظامیان، رشوت خوری، تجاوز جنسی و قاچاق مواد مخدر شده اند.
سخنگوی وزارت امور داخله، وجود تخطی در میان سربازان پولیس محلی را تائید کرد اما گفت که براساس بررسی های این وزارت، میزان رضایت مردم نسبت به نارضایتی از عملکرد پولیس محلی به مراتب زیاد است.
در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است که میزان بی سوادی در میان پولیس محلی بالاتر از 90 درصد و در برخی مناطق در حدود 98 درصد می رسد.
در این گزارش آمده است:” هرچند پولیس محلی با هدف تامین امنیت محلات ایجاد شده است اما با توجه به این مسایل، امکان بهره برداری از این نیروها از سوی مخالفان مسلح دولت، گروهای مافیایی مواد مخدر و قاچاق انسان نیز وجود دارد.”
به نقل از این گزارش بهره برداری از پولیس محلی باعث بروز اختلافات قومی و گسترش نا امنی ها در کشور خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار