افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 25 مارس , 2013 لینک کوتاه خبر :

نگرانی ولسی جرگه از احتمال عدم برگزاری انتخابات شفاف!

امروز دوشنبه،شماری از اعضای ولسی جرگه طی نشستی، نگرانی های خود را نسبت به احتمال عدم برگزاری انتخابات شفاف و به موقع ریاست جمهوری ابراز کردند.
به گفته این نمایندگان، اگر انتخابات ریاست جمهوری، شفاف و به موقع برگزار نشود، کشور دچار بحران خواهد شد…

اسدالله سعادتی،یکی از اعضای ولسی جرگه گفت:تمام دستاوردهای گذشته و تمام امیدهای آینده مردم افغانستان با انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گره خورده است. اگر این انتخابات به وقت معین اش که در قانون اساسی افغانستان تعیین شده است برگزار نشود و یا پروسه انتخابات، شفاف و عاری از تقلب نباشد، تمام این دستاوردهای چندسال گذشته از هم خواهد پاشید و افغانستان به سوی بحران خواهد رفت.
آقای سعادتی سپردن بررسی شکایت های انتخاباتی به یک محکمه خاص از سوی حکومت را غیرقانونی دانسته گفت: سپردن بررسی شکایت های انتخاباتی را به محکمه خاص دو مشکل اساسی دارد: ۱. بررسی شکایت های انتخاباتی از سوی محکمه خاص در قانون اساسی جایی ندارد و غیرقانونی است. ۲. نظام محکمه، سه مرحله ای است، یعنی هر نوع بررسی شکایت ها از سوی محکمه در سه مرحله تکمیل می شود، در حالی که شکایت های انتخاباتی ایجاب می کند که هرچه زودتر بررسی شود.
این عضو ولسی جرگه افزود که وقت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای ملی، در قانون، تعیین گردیده است و تغییر در زمان برگزاری انتخابات، خلاف قانون اساسی بوده و بحران به وجود خواهد آورد.
وی بیان داشت:ما در زمانی می توانیم که یک انتخابات عادلانه داشته باشیم که قانون عادلانه داشته باشیم.

یکی دیگر از اعضای ولسی جرگه،غلام حسین ناصری از عدم توزیع تذکره الکترونیکی ابراز نگرانی کرد و آن را راهی برای تقلب در انتخابات آینده دانست.
به گفته وی، ۱۱ میلیون نفر از مردم افغانستان واجد شرایط رای دهی هستند؛ در حالی که ۱۸ میلیون کارت رای دهی توزیع شده است. اگر تذکره های الکترونیکی داده نشود چطور می توان جلو این تقلب را در زمان رای دهی گرفت؟
وی افزود:اگر حکومت در برگزاری انتخابات ناکام بماند و یا انتخابات بر اساس تقلب برگزار شود، افغانستان به سوی بحران خواهد رفت.

با اینکه قریب یکسال تا برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری باقی مانده،هنوزهم آمادگی های لازم برای برگزاری انتخابات شفاف و سراسری از سوی حکومت گرفته نشده است!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار