افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

نگرانی ها و بایدهای امنیتی

سفر رییس جمهور به آمریکا با استقبال زیادی مقامات آن کشور روبرو شد و این خوشبینی را به وجود آورد که فصل جدید مناسبات استراتریژیک میان دو کشور آغاز شود و آمریکا توجه بیشتری به مسأله امنیتی و اقتصادی افغانستان مبذول دارد. این سفر درحالی انجام شده است که اوضاع امنیتی در کشور رو به وخامت بیشتر نهاده و بسیاری از ولایات از ناامنی رنج می برند. حضور گروه داعش و دعوت علنی آنها از جوانان برای پیوستن به این گروه و ربودن و کشتن مسافران بیگناه در شاهراه ها، از نگرانی های عمده ای است که خواب راحت را از شهروندان کشور گرفته است.

 

چند روز قبل تعدادی از نمایندگان مجلس از گسترش ناامنی در ولایات مربوطه شان و فعالیت گروه داعش به حکومت افغانستان هشدار دادند. این هشدارها در حالی صورت می گیرد که تا هنوز از سرنوشت سی گروگان ربوده شده در مسیر کابل- قندهار و شش مسافر دیگر در مسیر فراه- هرات اطلاعی در دست نیست. دیروز خبر گروگان گیری بیست راننده و مسافر هزاره در ولسوالی کجران ولایت دایکندی منتشر شد که این سلسله ربایش ها و گروگانگیری ها، آنهم مربوط به قوم هزاره، می تواند زنگ خطری باشد برای وحدت، یکپارچگی و همزیستی مسالمت آمیز قومی و مذهبی در افغانستان.

 

تغییر ماهیت تروریسم از طالبان به داعش موضوعی است که مؤفقیت پروسه صلح را نیز با تردید ساخته است. ممکن است باهمکاری پاکستان، رهبران این گروه برای مذاکره با حکومت افغانستان تن دهند؛ اما شاخه های نظامی این گروه فعالیت خود را تحت نام و عنوان دیگری در افغانستان ادامه دهند. بدون شک تا زمانی که صلح همه گیر و همه شمول نباشد و همه نیروهای هراست افگن را دربر نگیرد، نمی تواند امنیت و ثبات در کشور را تضمین نماید. صلح زمانی مفید است که تمامی افراد مسلح مخالف دولت به این پروسه بپیوندند و روند جنگ را به روند مذاکره و گفتگوهای سیاسی مبدل سازند. در این سیزده سال نیز تعدادی از رهبران طالب حاکمیت سیاسی کشور را پذیرفتند و فعالیت های آزاد سیاسی شان را به پیش بردند، اما این افراد نتوانستند موتور صلح را به حرکت در آورند و به این روند کمک نمایند. ممکن است در تلاش های جدید صلح نیز تعداد بیشتری از سران و فرماندهان طالبان دست از جنگ بردارند، اما باز هم جنگ خاتمه پیدا نکند.

 

مسأله این است که در آینده آیا ما گروه داعش را به مثابه یک گروه کاملا جدید تروریستی در افغانستان مدنظر قرار دهیم، یا گروه داعش همان بقایای گروه طالبان و شبکه حقانی است که این بار لباس و پرچم شان را از رنگ سفید به رنگ سیاه بدل کرده اند؟ در این صورت صلح با طالبان و گروه حقانی و اعطای امتیازات مادی و معنوی به آنها چه معنایی خواهد داشت؟

 

به هر حال ما نباید به پیشرفت های صلح با گروه طالبان زیاد خوشبین باشیم. ما باید خطرات و تهدیدات جدید بالقوه و بالفعل برای افغانستان را در نظر بگیریم و آن را در محور سیاست ها و چانه زنی های بین المللی خود قرار دهیم.

 

موضوع نفوذ دامنه فعالیت داعش و تهدیدات بالفعل گروه های تروریستی دیگر که این کشور را در ناامنی فرو برده اند، محورهایی اند که این کشور می تواند توجه جامعه جهانی را به سوی خطرات جدیدی که متوجه آن است، جلب کند.

 

تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی و دسترسی این نیروها به سلاح های مدرن، پیشرفته و مورد نیاز در جنگ های امروزی و ادامه کمک های مالی جامعه جهانی از افغانستان می تواند در جلوگیری از نفوذ گروه های تروریستی در منطقه مؤثر واقع شود. تأکید افغانستان روی سیاست واحد منطقه ای و نابودی پایگاه های هراس افگنان در منطقه و قطع منابع مالی و نظامی این گروه ها کمک می کند، تا اهمیت افغانستان را در مبارزه با تروریسم برجسته تر نشان دهد. افغانستان باید جهان را قانع بسازد که برای یک افغانستان امن و با ثبات به اشتراک مساعی همه دولت ها نیاز می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار