افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

نگرانی ها از کاهش خرید کتاب در ولایت تخار

نثار احمد یک‌تن از محصلان پوهنځی اقتصاد در پوهنتون تخار است، او در رسته‌ای کتاب‌فروشی شهر تالقان مرکز تخار گفت که به‌خاطر خرید کتاب مورد نیاز خود به کتاب فروشی آمده، اما در کنار این‌که از قیمت بالای کتاب شکایت دارد می‌گوید که تا هنوز کتاب مورد نیاز خود دریافت نکرده است:

 

” بیادر کتاب مورد نیاز من خیلی قیمت است و من یک محصل هستم و توان خرید کتاب را ندارم، به گونه مثال کتاب که چاپ فغانستان است به ۳۰۰ افغانی و کتاب که چاپ ایران است به ۸۰۰ افغانی به‌فروش می‌رسد و من از خرید کتاب عاجز هستم و به همین خاطر به انترنت و کتابه خانه عامه مراجه می‌کنم. “

 

باید گفت که چند سال پیش خرید و فروش کتاب در رسته‌ای کتاب‌فروشی شهر تالقان خیلی پُررنگ بود و روزانه صدها تن برای خرید کتاب در این رسته جمع می‌شدند و در کنار کُتب در پیش روی هر دوکان روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها و مجله‌های مختلف آویزان می‌بود، اما اکنون یک شماری روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها و مجله‌ها دیده نمی‌شود.

 

هرچند نسبت به سال‌های گذشته در حال حاضر ده‌ها نهاد علمی و فرهنگی به هدف تنویز اذهان عامه در ولایت تخار فعالیت دارند و این‌که چرا در این اواخر بازار فروش کتاب کمرنگ شده در این مورد یک‌تن از کتاب‌فروشان شهر تالقان چنین گفت:

 

” اسم من ثناءالله است، بیادر نسبت به سال‌های گذشته علاقه‌مندی مردم و به‌خصوص جوانان به مطالعه و خرید کتاب خیلی زیاد کمرنگ شده است و دلیل اش این است که مردم حالا با انترنت آشنائی پیدا کرده اند و تن‌ها یگان محصلی که به کتاب مورد نیاز اش ضرورت داشته باشد می‌خرد و در کُل فروش کتاب رکود کرده. “

 

با تایید سخنان این دوکاندار در سال‌های اخیر بر علاوه شهر نشینان باشندگان قرا قصبات نیز به شبکه‌های انترنتی دست‌رسی پیدا کرده اند و در مبایل همرای خود از انترنیت استفاده می‌کنند.

 

در حال حاضر ده‌ها انترنت کلپ در شهر تالقان فعالیت دارند و کسانی‌که به انترنت نیاز می‌داشته باشند به انترکلپ می‌روند.

 

سید فرید یک‌تن از محصلان سال دوم پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون تخار می‌گوید زمانی‌که در صنف خود سیمینار عملی می‌داشته باشد به خاطر جمع آوری معلومات موثق به انترنت کلپ می آید و مواد مورد نیاز خود را از انترنت می‌گیرد.

 

او می‌گوید که وضعِ اقتصادی اش خوب نیست که به کتاب‌فروشی برود و کتاب مورد نیاز خود را خریداری کند، اما در این‌جا برای یک ساعت انترنیت ۵۰ افغانی می‌پردازد و تمامی مواد مورد نیاز خود را می‌گیرد:

 

” استاد برایم موضوع سیمینار را سپُرده بود و من هم به خاطر آماده‌گی به انترنت کلپ آمدیم که مواد مورد نیاز خود جمع آوری کنم و باید بگویم که در اکثری کتاب‌فروشی‌ها شهر کتاب مورد نیاز محصلان یافت نمی‌شود و اگر یافت هم می‌شود خیلی قیمت است و ما نمی‌توانیم که به یک‌هزار افغانی کتاب خریداری کنیم و به همین دلیل هم محصلات به انترکلپ می آیند. “

 

این محصل می‌گوید که در انترنت هر نوع معلومات وجود دارد، اما از آن باید استفاد درست شود و یک جوان باید وقت خود را در برنامه‌های بی معنی انترنت ضایع نکند.

 

با این حال محمد امین فرهنگ یک‌تن از فعالان مدنی ولایت تخار می‌گوید در کنار این‌که جوانان از انترنت کار می‌گیرند، باید که در مورد مطالعه کتاب نیز توجهی جدی داشته باشند:

 

” به نظر من اکثری معلومات انترنتی مدار اعتبار نیستند چون منابع آن معلوم نمی‌باشد و معلوماتی اندکی پیدا می‌شود که منابع دقیق و موثق و قابل اعتبار داشته باشد. “

 

از سوی دیگر محمد یاسر مسئول انترنت کلپ سام در شهر تالقان گفت که همه روزه به انترنت کلپ او بیش از دو صد تن غرض استفاده انترنت مراجع می‌کنند.

 

یاسر می‌گوید که ما به تمامی کتاب‌ها و معلوماتی که در داخل شبکه‌های انترنتی وجود دارد، درست و یا غلط گفته نمی‌توانیم و باید طالب آن متوجه منبع و ماخذ مواد انترنتی باشند:

 

” عصر کنونی عصر و زمانی انترنت و تکنالوجی است و اکثراً کاربران انترنتی تلاش می‌کنند، که تا معلومات دقیق، موثق و غیرجانب‌دارانه را در انترنت در اختیار علاقه‌مندان و مخاطبان خود قرار بدهند. “

 

اما شماری از فرهنگیان و قلم بدستان به این باور هستند که هیچ‌گاه انترنت جای گاهی کتاب را گرفته نمی‌تواند و کتاب به معنی سرمایه عملی به شمار می‌رود و هرگونه تغییراتی‌که در عرصه تکنالوجی به جود آید، کتاب ارزشی و جای‌گاهی خود را از دست نمی‌دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار