افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

نگرانی مشرانوجرگه از احتمال توافق پنهانی کابل و اسلام‌آباد درباره حصار سرحدی

مشرانو جرگه

تعدادی از نماینده گان مشرانوجرگه اعلام کردند که راپور‌هایی از توافق دولت‌های کابل و اسلام‌آباد برای ساخت حصار سرحدی در امتداد سرحد مورد مناقشه دیورند وجود دارد که برای مردم افغانستان قابل پذیرش نیست.

شیرمحمد آخندزاده نماینده ولایت هلمند در مشرانوجرگه گفت: راپور‌هایی وجود دارد که حکومت وحدت ملی با پاکستان برای ساخت حصار سرحدی در خط دیورند توافق کرده است.

وی افزود بر اساس توافقات صورت گرفته بین دو کشور قرار است 6 ورودی سرحدی در امتداد خط دیورند ایجاد شود.

آخندزاده اظهار داشت که ساخت حصار سرحدی در امتداد خط دیورند برای مردم افغانستان قابل پذیرش نیست و دولت افغانستان صلاحیت توافق درباره این مسئله با پاکستان را ندارد.

محمدعلم ایزدیار معاون مشرانوجرگه گفت: ساخت حصار سرحدی در امتداد خط دیورند همچنان ادامه دارد و گفته می‌شود که در این مورد با پاکستان توافق شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: مردم افغانستان بیش از چهار دهه است که برای خط دیورند قربانی می‌دهند، در توافقاتی که با پاکستان درباره خط دیورند صورت می‌گیرد نباید مردم و قربانی آنها نادیده گرفته شود.

رحمت‌الله اچکزی نماینده کندهار در مشرانوجرگه از حکومت وحدت ملی خواست تا از ساخت حصار سرحدی در امتداد خط دیورند توسط اردوی پاکستان جلوگیری کند.

فضل الهادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه اقدام اردوی پاکستان برای ساخت حصار سرحدی در امتداد خط دیورند خلاف اصول و قوانین بین‌المللی است و دولت افغانستان باید مانع ساخت حصار سرحدی در امتداد خط دیورند شود.

اخیرا اشرف غنی در سفرش به شرق کشور به پاکستان هشدار داده بود که ساخت حصار سرحدی نمی‌تواند ملت افغانستان را از هم جدا کند.

این در حالی است که دولت افغانستان مخالف ساخت حصار سرحدی در خط دیورند است و نیروهای امنیتی افغان بارها با اردوی پاکستان در سرحد مشترک درگیر شده‌اند، اما ساخت حصار سرحدی در خط دیورند همچنان ادامه دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار