افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 22 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

نگرانی غنی از ضایع شدن حقوق زنان در گفتگوهای صلح

غنی

 

هر چند فعالان مدنی از بهر اینکه ممکن در گفتگوهای صلح به حقوق زنان افغان توجه لازم نشود نگران اند؛ اما رئیس جمهور غنی این همه نگرانی ها را بیجا می‌خواند.

 

رئیس جمهور غنی روز گذشته در سومین سمپوزیم که به هدف توانمند سازی زنان افغان در کابل برگزار شده بود، تأکید کرد که حکومت افغانستان به هیچ صورت با حقوق زنان معامله نخواهد کرد.

 

آقای غنی همچنان تأکید می‌ورزد که زنان افغان هیچگاه به عقب بر نخواهند گشت و حکومت وحدت ملی تلاش می‌ورزد تا در کشور میان حقوق زنان و مردان اعتدال به میان آید.

 

رئیس جمهور غنی گفت:

 

“زن افغان حاضر نیست به عقب برود، زن افغان به پیش می رود و پهلو به پهلو با مرد این کشور کار می‌‎کند. امروز باورمند هستیم که یک جامعه اعتدال گرا هدف ما است. جامعه‌‎یی که نظریات افراطی باز این کشور را به گروگان نگیرد.”

 

نخسین سمپوزیم جهانی به هدف توانمند سازی زنان افغان درسال ۲۰۱۳ میلادی در ایالات متحد امریکا برگزار شده بود و پس از آن، ناروی میزبان دومین دور آن در سال ۲۰۱۴ میلادی بوده‌است.

 

اکنون دور سوم این سمپوزیم که در کابل برگزار شده‌است، برای دو روز ادامه خواهد داشت.

 

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه تأکید می‌کند که افغانستان برای بهبود بخشیدن وضعیت زنان، نتایج این سمپوزیم را به گونه یک طرح به نشست جهانی وارسا پیشنهاد خواهد کرد.

 

سمپوزیم نشستِ است که نمایندگان کشورهای مختلف در آن دیدگاه‌های شان را با یکدیگر شریک می‌سازند.

 

از سوی دیگر ریچارد اولسن نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان در این سمپوزیم دستآوردهای زنان افغان را در سال‌های اخیر چشمگیر می‌داند؛ اما به چالش‌های نیز فرا راه آنان اشاره می‌کند.

 

اولسن تأکید می‌ورزد که برای حل این چالش‌ها ایالات متحده امریکا با افغانستان کار می‌کند.

 

وی گفت:

 

“ما این را می‌دانیم که دفاع از حقوق زنان و دختران در افغانستان، یک بخش مهم کار حکومت وحدت ملی است. من برای شما اطمینان می‌دهم که ایالات متحد امریکا و مردم این کشور از تلاش‌های شما در راستای حقوق زنان، حمایت می‌کنند.”

 

در کنار جامعه جهانی، ناروی جز کشورهایی است که در برگزاری سمپوزیم به هدف توانمند سازی زنان افغان نقش دارد.

 

“بورگ برند” وزیر خارجه ناروی که برای اشتراک در سومین دوراین سمپوزیم به کابل آمده است، تأکید می‌کند که نگرانی زنان افغان در بخش امنیت، گفتگوهای صلح و چگونگی تأمین حقوق شان باید مهم پنداشتهشده و در نظر گرفته شود.

 

او همچنان می‌گوید، این کشور برای حمایت زنان افغان شریک دایمی افغانستان باقی خواهد ماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار