افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 13 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نگرانی سازمان ملل متحد از افزایش خشونت ها در شمال افغانستان

مقامات امنیتی سازمان ملل متحد تهدید های امنیتی را در حدود نصف افغانستان جدی خوانده اند.

 

در دو هفتهء که گذشت ادارات هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا ادارهء یوناما از جملهء 13 دفتر ولایتی چهار دفتر را آن در کشور تخلیه کرده است.

 

به نوشتهء روزنامهء نیویارک تایمز، این اقدام ادارهء یوناما روی دلایل امنیتی صورت گرفته است و براساس اطلاعاتی که در ماه سپتامبر سالجاری میلادی گردآوری شده است، مقامات امنیتی سازمان ملل متحد تهدید های امنیتی را در حدود نصف افغانستان جدی خوانده اند.

 

این درحالیست که وضعیت امنیتی در شمال افغانستان و افزایش خشونت ها در آن مناطق این نگرانی ها را بیشتر ساخته است.

 

به نوشتهء روزنامهء نیویارک تایمز، این ارزیابی بطور عام نشر نشده است، اما سازمان ملل متحد آن را با کشور های شریک ساخته که عضویت ایتلاف بین المللی را در افغانستان دارند.

 

جنرال جان کمپبل قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و “ماموریت حمایت قاطع” ناتو در افغانستان نیز در هفتهء که گذشت در جریان اظهارتش به کانگرس امریکا از تهدید های موجود در افغانستان یاد نمود، اما از توانایی نیروهای امنیتی افغانستان نیز ستایش کرد.

 

جنرال جان کمپبل به کمیتهء خدمات نظامی مجلس سنای امریکا روز سه شنبه گفت، نیروهای امنیتی افغانستان از خود شجاعت و پیشرفت مثبت نشان داده اند

 

به گفتهء وی، نیروهای امنیتی افغانستان هنوز هم بر شاهراه بین کابل و شمال کشور و مراکز همهء ولایات افغانستان کنترول دارند.

 

روزنامهء نیویارک تایمز می نویسد:

 

برخی ولسوالی ها افغانستان که ظاهراً در کنترول حکومت قرار دارد، مانند ولسوالی موسی قلعه در ولایت هلمند و یا ولسوالی چهار چینو در ولایت ارزگان که صرف مراکز آنها در کنترول حکومت قرار دارد، با حملات شدید مخالفان مواجه است.

 

باشنده گان این مناطق گفته اند که زنده گی روزمرهء آنها خیلی زیانمند شده است و مردم نمی توانند به خاطر آرام زنده گی و کار کنند.

 

در گزارش روزنامهء نیویارک تایمز گفته می شود که از جملهء 34 ولایت در 27 ولایت افغانستان در برخی ولسوالی ها تهدید های امنیتی شدید بوده و فعالیت طالبان به مناطقی مانند شمال کشور که در گذشته امن محسوب می شد، رخنه کرده است.

 

نجیب تجلی معادن ادارهء هماهنگ کننده مساعدت های بشری “اکبر” در افغانستان گفت در هر منطقهء که ادارت مساعدت های بشری متاثر شوند، زیان اصلی آن به مردم آسیب پذیر آن مناطق خواهد رسید.

 

از حملهء چهار دفتر ادارهء یوناما که مسدود شده است، یک آن در شهر کندز بود که در هفتهء گذشته طالبان برای 9 روز کنترول آن را در دست گرفتند.

 

ادارهء یوناما همچنان دفاترش را در شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان، فیض آباد مرکز بدخشان و میمنه مرکز فاریاب نیز تخلیه کرده است.

 

اما دومینیک میدلی سخنگوی ادارهء یوناما مسدود شدن این دفاتر را بطور آشکار تایید نکرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار