افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 25 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

نگرانی دانشجویان طب از اعمال قانون جدید…

آموزش و پرورش در تأمین نیازهای علمی و فرهنگی کشور ضعیف بوده است

تدریس مضامین درسی به زبان انگلیسی با برگزاری مراسمی در دانشگاه طب کابل، رسما آغاز شد.

چندی پیش رئیس جمهور کرزی خواستار تدریس مضامین درسی در رشته های طبی و انجنیری کشور به زبان انگلیسی شد.
در این مراسم که با حضور عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی برگزار شد،  رئیس دانشگاه طبی کابل، ضمن تاکید روی حفظ و انکشاف لسان های رسمی “پشتو و دری” کشور گفت: تدریس درس های دانشگاهی به زبان انگلیسی در ابتدا یک سلسله مشکلات را برای دانشجویان به بار خواهد آورد.

وی هدف از تدریس به زبان انگلیسی را آشنایی بهتر و آکادمیک شدن دانشجویان در رشته طبی عنوان کرد و گفت: پس از این اساتید در کلاس های درسی با دانشجویان به زبان انگلیسی تکلم خواهند کرد.

وی تصریح کرد: ما در تلاش هستیم که با تدریس زبان انگلیسی در دانشکده های طبی و انجنیری خود را با معیارهای جهانی عیار سازیم.

دکتور عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی کشورمان گفت: تدریس مضامین درسی در دانشگاه به زبان انگلیسی در کشور یک حرکت جدید نیست بلکه این امر در زمان حکومت داوود خان در دانشکده های فارمسی و اقتصاد صورت می گرفت.

وی افزود: مضامین درسی دانشجویان طبی و انجنیری به زبان انگلیسی توسط استادانی تدریس خواهد شد که با زبان انگلیسی کاملا تسلط دارند.

این در حالی است که داکتر محمد هاشم طاهری استاد دانشگاه طب کابل گفت، زبان رسمی ما پشتو و دری است و دانشجویان می توانند در قسمت فراگیری دروسهای دانشگاه، از این دو زبان نسبت به انگلیسی بهتر بیاموزند.
به باور وی، بهتر بود که وزارت معارف کشور، آموزش زبان انگلیسی را از دانش آموزان مکاتب آغاز می کرد.

وی خاطرنشان ساخت که ما به عنوان تجربه یک سمستر از درس های دانشجویان دانشگاه طبی کابل را به زبان انگلیسی تدریس می کنیم، اگر دانشجویان به صورت درست توانستند از آن استفاده کنند ادامه خواهیم داد و در غیر آن صورت، تصمیم نهایی بدست مقامات وزارت تحصیلات عالی کشور خواهد بود.

خدا بخش یکی از دانشجویان سال سوم دانشکده طب، تدریس مضامین درسی به زبان انگلیسی را برای دانشجویان سخت و دشوار خوانده گفت: این تصمیم وزارت تحصیلات عالی برای دانشجویان خیلی مشکل ساز خواهد شد.

وی افزود، زبان رسمی کشورمان پشتو و دری است و با این حال اکثر از دانشجویان که در داخل کشور تحصیل کرده اند نمی توانند درس های دانشگاه را به زبان انگلیسی پیش ببرند.

سالم پویا یک تن دیگر از دانشجویان دانشگاه طب می گوید: وزارت تحصیلات عالی تصمیم گرفته که برای دانشجویان مضامین طبی به زبان انگلیسی تدریس شود، این تصمیم وزارت برای دانشجویان که از ولایات به مرکز می آیند خیلی مشکل است و اکثر از دانشجویان با زبان انگلیسی آشنایی ندارند.

وی علاوه کرد، از سویی هم استادانی که دروس دانشگاهی را برای دانشجویان تدریس می کنند  به زبان انگلیسی  تسلط ندارند و با این وضع چگونه میتوان گفت که دانشجویان به مشکلات جدی روبرو نمی شوند.

سجاد علی یکی دیگر از دانشجویان گفت، در شرایط کنونی تدریس مضامین درسی به زبان انگلیسی برای دانشجویان خیلی دشوار است چرا که اکثر از دانشجویان با زبان انگلیسی بلدیت ندارند و این امر باعث می شود که آنان موفق به ادامه تحصیل در رشته دلخواه شان نشوند.

خانم راحله رسولی از دانشجویان دانشگاه طب کابل گفت، تا جای که من درجریان هستم ازصد در صد دانشجویان که در دانشگاه طب درس می خوانند بیش از 15 درصد به زبان انگلیسی بلدیت ندارند، پس آنها چطور می توانند رشته طب و انجنیری را به زبان انگلیسی بیاموزند.

اوگفت، امروز در مکاتب و دانشگاه های دولتی افغانستان استادان مسلکی آنهم که به زبان انگلیسی کاملا بلدیت داشته باشند، وجود ندراد بنا براین تدریس به زبان انگلیسی در شرایط کنونی در دانشگاه ها برای دانشجویان مشکل ساز خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار