افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

نگرانی اعضای ولسی جرگه از افزایش حملات تروریستی در کشور

ولسی جرگه

 

در این اواخر حملات انفجاری و انتحاری مشابه در کابل و شماری از ولایات افزایش یافته و باعث نگرانی شماری از اعضای ولسی جرگه شده‎است.

 

شماری از اعضای این جرگه از نهادهای کشفی و استخباراتی انتقاد کرده می‎گویند، این نهادها نتوانسته‎اند از حملات مشابه مخالفان مسلح دولت در شهرها جلوگیری کنند.

 

این اعضای ولسی جرگه می‎گویند، نبود هماهنگی میان نیروهای امنیتی سبب شده تا مخالفان مسلح دولت در هدف قرار دادن اهداف شان کامیاب شوند.

 

سیمین بارکزی یکی از اعضای کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه روز گذشته گفت:

 

“دشمن افغانستان قوی شده می‎رود و ناهماهنگی میان نیروهای امنیتی مثلاً اردوی ملی با پولیس ملی، امنیت ملی با اردوی ملی و این ناهماهنگی که وجود دارد نمی‎توانند واقعا حمله دشمن را به موقع خنثی بسازند باعث این می‎شود که ما متاسفانه هموطنان خود را از دست بدهیم.”

 

این اظهارات در حالی صورت می‎گیرد که مخالفان مسلح دولت در این اواخر حملات شان را افزایش داده‎اند و برخی این حملات بالای اهداف مشابه و بگونه مشابه انجام می‎شود.

 

روز سه شنبه هفته گذشته باشندگان کابل، هلمند و کندهار شاهد حملات انتحاری و انفجاری بودند که بر اساس معلومات مقام‎های افغان در این رویدادها حدود پنجاه تن کشته و بالا تر از صد تن دیگر زخمی شدند.

 

در میان این رویدادها، انفجار در مهمان خانه ولایت کندهار بی سابقه بود که در آن دیپلومات‎های امارات متحده عربی و شماری از مقام‎های افغان را هدف قرار دادند.

 

حملات انتحاری پی در پی در مقابل یکی از نهادهای مربوط به شورای ملی در شهر کابل صورت گرفت که در آن به گفته مسئولان امنیتی ۳۸ تن به شمول مردم عام و کارمندان شورای ملی کشته و ۹۷ تن دیگر زخم برداشتند.

 

پیش از این هم حملات مشابه در مقابل وزارت دفاع ملی و حوزه دوم امنیتی پولیس به وقوع پیوست که در اول یک انفجار صورت گرفت و پس از تجمع مسئولان امنیتی حمله کننده انتحاری با لباس نظامی مواد جاسازی شده در بدنش را در میان نیروهای امنیتی منفجر ساخت.

 

در این رویداد به شمول شماری از مسئولان امنیتی تعدادی افراد ملکی نیز کشته و زخمی شدند.

 

در سال‎های گذشته هم نیروهای امنیتی به گونه‎های مختلف هدف حمله قرار گرفته‎اند که در آن به افراد ملکی هم آسیب رسیده‎است.

 

حالا پرسش اینجاست که چرا نیروهای امنیتی تا حال نتوانسته‎اند از حمله‎های مشابه جلوگیری کنند.

 

شماری از کارشناسان نظامی به برخی عوامل درین مورد اشاره می‎کنند.

 

عتیق الله امرخیل یکی از این کارشناسان ضعیفی و ناهماهنگی در ارگان‎های امنیتی را از عوامل می‎داند که باعث افزایش حملات مشابه در کشور شده‎است.

 

او افزود:

 

“در این اواخر در شهر کابل حملات مشابه صورت گرفته و نیروهای امنیتی بدون این‎که نظم را مراعات کنند وارد ساحه می‎شوند که این کار نشان دهنده این است که در بخش امنیتی یک رهبری درست نداریم و برای جلوگیری از چنین حملات یک پلان منظم وجود ندارد.”

 

کارشناسان نظامی همچنان می‎گویند، مقرری‎ها بر اساس روابط در نهادهای امنیتی یکی دیگر از عوامل عملی نشدن قوانین در نهادهای امنیتی و نفوذ مخالفان مسلح دولت در میان نیروهای امنیتی است.

 

اما وزارت امور داخله افغانستان می‎گوید، نیروهای امنیتی هماهنگی خوبی دارند و توانسته اند تا بر اساس یک پلان منظم از بسیاری حملات مخالفان مسلح دولت جلوگیری کنند و این نیروها درین بخش از تمام امکانات خود کار خواهند گرفت.

 

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت روز گذشته گفت:

 

“تلاش‎های نیروهای امنیتی افغان به مراتب بیشتر است نسبت به اینکه تصور می‎شود دشمن تلاش دارد، به ده‎ها حمله دشمن روزانه خنثی می‎شود و از حمله‎ها جلوگیری صورت می‎گیرد و در هر بیست و چهار ساعت بیش از پنج تا هشت حلقه ماین که توسط طالبان جابجا می‎شود از سوی نیروهای ما خنثی می‎شود، یعنی تمام نیروها در تمام جاهای که هستند متوجه وضعیت هستند.”

 

آقای صدیقی از مردم می‎خواهد تا برای جلوگیری از حمله‎های مخالفان مسلح دولت با نیروهای افغان همکاری کنند.

 

اما عتیق الله امرخیل کارشناس مسایل نظامی می‎گوید، تا زمانیکه برای جلوگیری از حملات مشابه مخالفان مسلح دولت یک پلان منظمتهیه نشود، جلوگیری از تکرار چنین حملات کار دشواری خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار