افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 9 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

نگرانیِ مردم از فعالیت غیرقانونیِ برخی احزاب!

احزاب

بگفته عضو ارشد کمسیون امنیت داخلی ولسی جرگه، فعالیت‌های نظامی برخی از احزاب که کاملا غیر قانونی است نیز باعث نگرانی و آزار مردم در برخی از ولایت‌ها شده است.

صالح‌محمد صالح، از مسئولان کمسیون امنیت داخلی ولسی جرگهگفت که بر اساس مشاهدات این کمسیون برخی از احزاب بدون مجوز فعالیت می‌کنند و یا فعالیت مسلحانه دارند.

او مدعی شد که برخی از احزاب سیاسی باوجود داشتن افراد مسلح به دلیل فشار و وجود فساد اداری توانسته‌اند تا از وزارت عدلیه مجوز فعالیت کسب کنند.

صالح از حکومت وحدت ملی خواست تا با احزاب دارای فعالیت نظامی، برخورد کنند.

از سویی هم وزارت عدلیه افغانستان هرگونه فعالیت نظامی احزاب سیاسی در کشور را رد کرده است و مدعی شده که هیچ شکایتی از فعالیت احزاب سیاسی دریافت نکرده‌اند.

سیدمحمدهاشمی معاون اداری وزارت عدلیه گفته که بر اساس قانون، احزابی که فعالیت مسلحانه داشته باشند توسط این وزارت منحل خواهند شد.

وی افزود: این وزارت تا کنون شکایتی دریافت نکرده‌ است و در صورت وقوع چنین موردی نهادهای امنیتی باید به این وزارت اطلاع دهند تا حزب مذکور از سوی محکمه منحل شود.

به گفته هاشمی، دستکم 60 حزب سیاسی از وزارت عدلیه افغانستان مجوز فعالیت دریافت کرده است.

وزارت عدلیه افغانستان در حالی از فعالیت مسلحانه احزاب سیاسی ابراز بی خبری می‌کند که در چند ماه گذشته افراد مسلح وابسته به جنبش اسلامی به هواداری از جنرال دوستم و حزب جمیعت اسلامی به هواداری از عطامحمد نور در ولایت‌بلخ و فاریاب بارها با هم درگیر شده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار