- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

نگذارید افکار تکفیری در جامعه گسترش یابد

داعش به عنوان یک گروه نظامی و یا عقیدتی، دیر یا زود نابود خواهد شد؛ ولی چگونه می‌توان عقل‌های زایل شده افرادی که دست به حملات انتحاری می زنند را بازگرداند؟ چه کسی مسوول این کینه‌توزی‌ها است؟

 

مشکل اصلی، در داعش به عنوان یک گروه ترورریستی و طرحی بین المللی که برای اهدافی معین ایجاد شده، نیست؛ عناصر این گروه تروریستی، افرادی گمراه هستند که برخی از جریانات از فقر و نیازهای آنان سوءاستفاده کرده اند، آنان را شستشوی مغزی داده اند، اختلافات افراطی و قومی-قبیله ای آنان را تحریک کرده اند و به بدترین شکل، کینه توزی آنان را برانگیخته اند؛ بلکه مشکل اساسی در این است که این افکار در حال توسعه است.

 

گروه تروریستی داعش، مزدورانی هستند که برخی جریانات آنان را گرد هم آورده اند و با بهانه ی مختلف، به عنوان جایگزینی برای سازمان تروریستی القاعده که روبه افول گذاشته بود، آن را سرمایه گذاری کرده اند.

 

البته توقف این حمایت و بسته شدن پادگان های آموزشی ممکن است، همانطور که اکنون، این گروه تروریستی در مقابل دلاوری های ارتش و نیروهای مردمی و عشایر از هم فرو پاشیده است؛ ولی چگونه فرهنگی را بوجود آوریم تا کودکی که با عقاید افراطی و انتحاری، در حال رشد است را بازگردانیم؟ چگونه مردمانی را که به این درک درست نرسیده اند که داعش هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و عقاید فاسدی دارد که چهره ی اسلام را تشویه کرده و به دنبال القای اندیشه اسلام هراسی است، قانع سازیم؟

 

ما در واقع، با گسترش فرهنگ داعشی روبه رو هستیم؛ فرهنگی که از عقول کودکان مناطق تحت سیطره ی خود بهره کشی می کند و افکار و اعمال تروریستی، اعم از حمل سلاح، شیوه ای تکفیری و نحوه سخن گفتن را به آنها آموزش می‌دهد.

 

داعش به عنوان یک گروه نظامی و یا عقیدتی، دیر یا زود از هم فرو خواهد پاشید و نابود خواهد شد؛ ولی آنانکه عقل خود را از دست داده و کار به جایی رسیده است که دست به اقدامات انتحاری می زنند، چگونه می توان عقل های زایل شده ی آنان را بازگرداند؟ چه کسی مسئول این حجم بالای از کینه توزی در سینه های آنهاست، خواهد بود؟ چه کسی اساسا تخم این کینه توزی ها را در جان آنان کاشته است؟

 

مشخصا، مسوولیت تمام این اتفاقات، متوجه جامعه بین الملل خواهد بود؛ نه به خاطر آنکه چشم خود را بر کشورها و جریاناتی که گروه های تروریستی را به وجود آوردند، سرمایه گذاری کردند و پادگان های آموزشی برای آنان تاسیس کردند، بست؛ بلکه به خاطر چشم پوشی بر کسانی است که این فرهنگ افراطی‌گری و تکفیری را تاسیس و سرمایه گذاری کردند.

 

آیا در شرایط کنونی، به قطعنامه‌های بین المللی و پروتکل ‌های غیر الزام آور نیاز داریم یا نیازمند انقلاب‌هایی هستیم که این موسسات و بانیان اندیشه تکفیری را ریشه کن سازد؟!!!

 

از طرف دیگر باید بدانیم که امروز اولین هدف رسانه‌های استکباری، هدفی عملیاتی و ایجاد انشقاق و تفرقه بین مسلمانان است و وحدت مسلمانان امری است که تحقق آن از طریق رسانه‌ها امکان‌پذیر می‌شود.

 

امروز رسانه‌ها صرفا هویت اطلاع‌رسانی ندارند؛ حتی در دوران و عصری که عصر ارتباطات و اطلاعات است، این عصر محدود به اطلاعات و ارتباطات نمی‌شود. اتفاق مهم‌تری در پدیده رسانه رخ داده ‌است که باید به آن توجه داشته باشیم؛ در حال حاضر رسانه به تیغی دو لبه تبدیل شده‌است که از طریق آن هم جنایت اتفاق می‎افتد و هم با استفاده از آن می‌توان معارف الهی و آگاهی بخشی را به دنیا عرضه کرد.

 

رسانه به عنوان عاملی موثر در تمام رویدادهایی که در عصر اعتدال و جنگ‌های سرد و گرم در حال رخ دادن بود، شناخته می‌شد. به عنوان مثال اگر قرار است رعب و وحشتی از طریق گروهگ تروریستی داعش در دل مسلمانان ایجاد شود، اگر بنا است سیاهی، سفید و یا مسیری به مردم به غلط نشان داده شود، این کار از طریق رسانه‌ها انجام می‌شود.

 

امروز سرمایه‌های عمده دنیا که در دست استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و اسراییل است، همان رسانه‌های اسلام ستیز مانند الجزیره و العربیه است. رسانه‌ها عاملی بسیار مهم هستند که مسلمانان نباید از آن غفلت کنند. غافل شدن باعث آسیب‌های جدی می‌شود و در این رابطه، امروز استکبار جهانی تکنیک‌های ماهرانه‌ای را برای فریب دنیا به کار می‌گیرد که صهیونیست 3000 سال در این زمینه تجربه دارد.

 

راه مقابله با آن‌ها، ابزاری از جنس خودشان است و با جنس دیگر مقابله اثری ندارد؛ بایستی آن را شناخت، بصیرت لازم را داشت و مجهز شد که با همان ابزار و وسیله ابتدا دفاع کرد و در گام بعد اهداف اسلام را پیش برد.

 

حرکتی که داعش در حال انجام آن است، ایجاد تفرقه بین مسلمانان و نشان دادن چهره‌ای سیاه از اسلام به دنیا است. هم‌اکنون شرایطی است که با تهاجم فرهنگی روبه‌رو هستیم و چیزی که امروز حایز اهمیت است، همان مسایل فرهنگی است.

 

در این رابطه بایستی درس بگیریم که ما نیز بر روی این مسایل حساس باشیم و نگذاریم رسانه‌ها و القا‌های رسانه‌ای و تبلیغات استکباری به مسلمانان و فرهنگ ما تلقین و موجب تن دادن به آن‌ها شود.