افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 6 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

نویسنده این مطلب هزاره نیست!

دیروز جمعه ولایت بامیان به عنوان مرکز فرهنگی انجمن همکاری های منطقوی جنوب آسیا (سارک)، برای سال ۲۰۱۵ انتخاب شد.

در این مراسم، مقام های ارشد دولتی و مهمانان خارجی اشتراک داشتند.

 

مراسم دیروز که با تلاش قوم هزاره به نتیجه رسیده بود، بدون هیچ استفاده مستقیم و یا اشتراک رسمی آنان به پایان رسید.

مجری به زبان پشتو صحبت می کرد، و هیچ هزاره ای بصورت مستقیم در اجرای مراسم شرکت نداشت.

در حقیقت تلاش و زحمات این انتخاب و برگزاری با اقوام هزاره ساکن در بامیان بود ولی بهره برداری از این مراسم به پشتون ها تعلق گرفت.

 

درست است که تمام افغانستان متعلق به تمام مردم ساکن در این کشور است، اما ایا همینگونه که هزاره ها بقیه اقوام را در کنار خود پذیرفتند، آیا دیگر اقوام هم آنان را در کنار خود خواهند پذیرفت؟

چرا در مراسم های برگزار شده در برخی از مناطق شرق و یا جنوب کشور هیچ هزاره ای شرکت ندارد؟

آیا سران قوم پشتون در تعصب نژادی دست بالا را گرفته بدون اینکه دیگر اقوام را برنامه های خود شریک سازند، خود را شریک برنامه های دیگر اقوام در کشور می دانند؟

بگذریم!

 

و اما گزارش مراسم دیروز:

محمد سرور دانش معاون اول رییس جمهور در ابتدای این مراسم انتخاب بامیان را به عنوان مرکز فرهنگی سارک در سال ۲۰۱۵، یکی از دست آورد های بزرگ کشور در چند سال اخیر دانست و از اعضای سارک و کشورهای دیگر خواست تا به افغانستان در برگشتاندن بامیان به جایگاه حقیقی اش در تاریخ کمک کنند.

 

آقای دانش، به کم کاری های زیربنایی در این ولایت اشاره نموده افزود که با آغاز کار معدن حاجی گک، فرصت های شغلی برای مردم این ولایت میسر خواهد شد. وی به مردم اطمینان داد که دولت در آوردن اصلاحات متعهد است و به زودی والیان جدید تعیین خواهند شد.

 

محمد محقق، معاون دوم رییس اجرایی، سخنران بعدی بود. وی طالبان افراد نادان و جاهل خطاب کرد و گفت: افراط گرایی یک خطر به تمام ارزش های تاریخی تمدن بشر است و باید به این مشکل رسیدگی گردد.

 

وی در ادامه افزود: ما باید به یک تفاهم با کشور های همسایه برسیم، آنها این را باید بدانند که آتش در افغانستان یک روز به آنها خواهد رسید. و همسایه های افغانستان می توانند در خاموش کردن این آتش کمک کنند.

 

محقق از انتخابات نیز سخن گفت و افزود: دولت می داند که برای کسب اعتماد دولت، نیاز به اصلاحات انتخاباتی است و مسولین انتخاباتی باید برکنار شده و افراد جدید تعیین گردند.

 

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز با استفاده از فرصت، از تمام افرادیکه بامیان را منحیث مرکز فرهنگی سارک معرفی نموده بودند، سپاس گذاری نمود. وی از یونیسکو خواست تا برای حفظ و مراقبت آثار تاریخی بامیان کمک کند و همچنان از دولت افغانستان و کشور های خارجی خواست تا برای توسعه این ولایت دست به کار شوند.

 

در آغاز این مراسم، محمد محقق معاون اول رییس اجرایی پرده را از روی مجسمه بودا برداشت.

دو بزرگترین مجمسه بودا که با قدامت ۱۶۰۰ ساله که در بامیان موقعیت داشت، در سال ۲۰۰۱ توسط طالبان با استفاده از دینامیت تخریب گردید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار