افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

نور محمد نور: حکومت بودجه ندهد انتخابات به تعویق خواهد افتاد!

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان یک بار دیگر از حکومت می خواهد تا هر چه زودتر ۵۰ درصد بودجه انتخابات را در اختیار آنان قرار دهد تا انتخابات به وقت و زمان آن برگزار گردد.

 

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون روز گذشته گفت که هنوز بودجه درخواست شده برای انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها به دسترس آنان قرار نگرفته است.

 

وی گفت که مسئولیت پیامدهای تأخیر انتخابات به دوش حکومت خواهد بود:

 

“اگر حکومت این کار را نمی کند و انتخابات به تعویق می افتد، مسئولیت بعدی هم مربوط می شود به حکومت نه به کمیسیون مستقل انتخابات.”

 

هفته گذشته احمد یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که برای برگزاری انتخابات آینده ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها به ۱۱۷ میلیون دالر نیاز است.

 

وی به حکومت هشدار داده گفته است که اگر ۵۰ درصد این بودجه بزودی در اختیار آنان قرار نگیرد ممکن این انتخابات به تاریخ معیین آن برگزار نشود.

 

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بیست و چهارم میزان سال جاری را روز برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها تعیین کرده است.

 

پیش از این ریاست اجرائیه حکومت در پاسخ به خواست ۵۰ درصد بودجه انتخابات، گفته است که کمیسیون های فعلی انتخابات نزد آنان فاقد مشروعیت و اعتبار قانونی می باشد و هر گونه انتخابات پس از ایجاد اصلاحات در نظام های انتخاباتی برگزار خواهد شد.

 

در این حال شماری از شبکه های نظارت از انتخابات افغانستان این تاریخ را موجه ندانسته می گویند که قبل از هر گونه انتخابات نیاز است تا اصلاحات به میان آید.

 

جانداد سپین غر رئیس شبکه جامعه مدنی برای انتخابات افغانستان یا اکسین گفت که اگر انتخابات آینده بدون اصلاحات برگزار شود با پیامد های ناگوار همراه خواهد بود.

 

وی گفت:

 

“تاریخ که تعیین شده یا تأکید را که کمیسیون فعلی انتخابات دارد کاملاً قابل توجیه نیست، چرا در این تاریخ ناممکن است که هم اصلاحات را به میان آوریم و هم آمادگی ها را به پیش ببریم، اگر اصلاحات آغاز نشود و بدون اصلاحات رفتن به طرف انتخابات چه به موقع باشد و چه زودتر این انتخابات یک انتخابات قابل قبول و شفاف نخواهد بود.”

 

پیش از این محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان برای ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی طرح تشکیل، وظایف و صلاحیت های کمیسیون های انتخاباتی را در یک فرمان تقنینی صادر کرده است.

 

در عین حال شماری از کارشناسان از حکومت می خواهند تا هر چه زودتر اصلاحات را در این کمیسیون بمیان آورده و انتخابات را برگزار کند در غیر آن به گفته آنان اعتماد مردم نسبت به حکومت کاهش خواهد یافت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار