افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

ننگرهار و معادنی که به تاراج می روند…

معادن

یافته‎های یک تحقیق تازه نشان می‎دهد که همه روزه حدود ۵۰۰ موتر باربری سنگ سفید از ولایت ننگرهار قاچاق می‎شود.

 

شبکه مبارزه علیه فساد اداری افغانستان که این تحقیق را انجام داده‎است می‎گوید که در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود هفت صد و پنجاه هزار تن سنگ سفید از ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار استخراج و بگونه غیر قانونی به بیرون از کشور منتقل شده‎است که مخالفین مسلح از آن ۴۶ میلیون دالر عواید بدست آورده‎اند.

 

زمان خان امرخیل رئیس این شبکه روزگذشته طی نشست خبری در کابل از حکومت خواست تا مانع استخراج غیر قانونی و قاچاق ذخایر طبیعی در کشور شود.

 

امرخیل گفت که این سنگ‎های قیمتی از ۲۵ مسیر تحت کنترول حکومت به پاکستان قاچاق و از آن‎جا با مارک‎های پاکستانی به کشورهای اروپایی صادر می‎شود.

 

او افزود:

 

“از راه‎های عمومی که در آن‎جا حکومت حاکم است همه روزه از آن مسیر ۵۰۰ لاری عبور کرده و سنگ‎های سفید به پاکستان قاچاق و از آن‎جا به کشورهای اروپایی منتقل می‎شوند در هر لاری حدود ۴۵ تن سنگ سفید بار بوده و به خارج برده می‎شود.”

 

آقای امرخیل گفت که در این قاچاق به شمول طالب و داعش، مخالفین مسلح و حلقات مافیای نیز دست دارند اما وی در زمینه جزئیات بیشتر ارایه نکرد.

 

از سوی هم ذبیح الله وردک عضو شبکه مبارزه علیه فساد اداری افغانستان می‎گوید که از ۲۰۰۰ منطقه ولایت بدخشان نیز سنگ‎های قیمتی به گونه خیر قانونی و غیر فنی استخراج می‎شود و به گفته وی سال گذشته از این ولایت به ارزش ۳۰۰ میلیون دالر سنگ قیمتی به چین قاچاق شده‎است.

 

آقای وردک در این نشست خبری گفت که ۷۵۰ منطقه در کابل، ۱۰۰ در پنجشیر، ۱۰۰ در سمنگان، ۵۰ در لغمان و ۱۰۰ منطقه هم در ولایت‎های خوست، لوگر و میدان وردک وجود دارد که هم اکنون از آن سنگ‎های قیمتی بگونه غیر قانونی استخراج می‎شوند.

 

چندی قبل سیگار یا اداره سرمفتش کمک‎های امریکا برای باز سازی افغانستان در یک گزارش تازه اش گفته‎است که به دلیل نبود مدیریت منابع طبیعی در افغانستان پول‎های زیادی معادن به جیب مخالفان مسلح می‎رود.

 

تلاش نمودیم تا در زمینه نظر وزارت معادن و یا هم وزارت داخله افغانستان را نیز داشته باشیم اما موفق نشدیم.

 

با آنکه مقامات ننگرهار این تحقیق را تائید نمی‎کنند اما می‎گویندکه برای جلوگیری از استخراج غیر قانونی معادن و قاچاق آن به خارج از کشور تلاش‎های شان را بیشتر خواهد ساخت.

 

عطا الله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار افزود:

 

“ممکن برخی مشکلات وجود داشته باشد اما با این سطح بزرگ نخواهد بود حکومت در ننگرهار پلان‎های عملیاتی دارد در مناطق که مشکلات موجود باشد برطرف خواهد شد از استخراج و قاچاق معادن جلوگیری می‎شود و در برخی شاهراه‎های بزرگ از قاچاق جلوگیری شده‎است و برای مانع قاچاق در راه‎های فرعی نیز کار جریان دارد.”

 

برخی از آ گاهان امور می‎گویند که استخراج غیر قانونی معادن بیشتر از سوی گروه‎های مسلح غیر قانونی و حلقات مافیایی صورت می‎گیرد و این مسئله باعث شده تا امنیت اکثر مناطق کشور با مشکل مواجه گردد.

 

مطیع الله خروتی از حکومت خواست تا جلو استخراج خودسر معادن افغانستان را بگیرد در غیر آن به گفته وی منابع طبیعی کشور بدست چند حلقه مافیایی غارت خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار