افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

نمی توان نمره خوبی به حکومت داد

شش ماه از عمر حکومت وحدت ملی می گذرد. آزمون حکومت وحدت ملی چگونه بود؟ در این مدت برخی از کارهای صورت گرفته است. امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا، بررسی پرونده کابل بانک، سفر به کشورهای منطقه مثل چین و پاکستان و سعودی، اشتراک در نشست های بین المللی، از سرگیری مذاکرات صلح، تعیین بخشی اندک از کابینه و صدور فرمان ایجاد کمیسیون ویژه برای اصلاح نظام انتخاباتی و سفر به آمریکا، بسیاری از کارها هم انجام نشده است. آیا می شود این موارد را از دستاوردهای حکومت وحدت ملی نام برد؟

 

حامد علمی نویسنده و پژوهشگر در برنامه «آماج» گفت: شش ماه از عمر حکومت وحدت ملی می گذرد. هیچ گونه اصلاحاتی درکشور صورت نگرفته است بلکه اوضاع از آنچه که بود وخیم تر هم شده است. چهل درصد عایدات ما کاهش یافته است، کابینه نداریم، وزیر نداریم، والی نداریم، امنیت به گونه ای است که در مرکز شهر کابل جنایتی صورت می گیرد و نیروهای امنیتی هیچ کاری نمی کنند و سرنوشت سی و یک نفر از هم وطنان ربوده شده هنوز نامعلوم است.

 

وی ادامه داد: تنها دستاوردی که می توان از آن نام برد این است که در روابط ما با جهان پیشرفت هایی صورت گرفته اما در سیاست های داخلی کوهی از مشکلات پیش روی ما قرار گرفته است. موضوع کابل بانک، سرپرست قرار دادن والی ها، اداره وزات خانه ها با معاونان از جمله مسایلی بود که هرج و مرج زیادی در کشور ایجاد کرد.

 

علمی علت کار نکردن حکومت به طور موثر در این شش ماه را اینگونه بیان کرد: هر دو رهبر حکومت وحدت ملی دارای توانایی های بسیار بالایی هستند. هم دانش و هم مدیریت دارند در این هیچ جای شکی نیست. اما اینکه چرا آنها نتوانستند کار کنند به چند دلیل بود: یک، نفس تشکیل حکومت وحدت ملی و تطبیق و عملی کردن توافقنامه ای که امضا کردند، دشواری هایی داشت. دو، مشکلات و موانعی که از حکومت قبلی به میراث مانده بود. سه، اقدامات غیر ضروری و دست و پاگیر حکومت و چهارم، بی ثباتی در تصمیم گیری ها. این چهار عامل باعث شد که حکومت وحدت ملی باموانعی رو به رو شود.

 

این نویسنده و پژوهشگر انجام ندادن برخی کارها را باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای زمان حال حکومت دانست و اظهار کرد: حکومت نباید کارهایی می کرد که امروز برای خودش دست و پاگیر شود. به عنوان نمونه عدم تشکیل کابینه و اداره آن با سرپرست کاری بود که حالا حکومت را با مشکلات فراوانی رو به رو کرد. در قسمت قوانین هم شش ماه گذشته است و هیچ تغییری صورت نگرفته است.

 

وی در خصوص نمره حکومت در شش ماهه گذشته گفت: حکومت می توانست از این بهتر باشد. به شرطی که اعتماد سیاسی و اراده سیاسی به وجود آید، فرصت های موجود از دست رفته است اما نباید کاملاً ناامید شد و باید از روابطی که با جهان ایجاد شده است استفاده لازم صورت بگیرد. پس نمی شود نمره چندان خوبی به حکومت داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار