افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 17 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

نمی توانیم منبع درآمد دهقان ها را از بین ببریم!

رییس سازمان مبارزه با قاچاق مواد مخدر روسیه در گفتگویی گفت: امریکا تولید مواد مخدر در افغانستان را بسیار هنرمندانه افزایش داده تا بهانه ای برای حضور بیشتر در آسیای مرکزی و تاجیکستان داشته باشد.

 

ویکتور اوانف در این باره اظهار داشت: از آغاز عملیات نظامی امریکا در افغانستان تولید هرویین 100 برابر افزایش یافته است و این حجم از موادمخدر به ارزش 100 میلیارد دالر در کشور های روسیه، چین، اروپا، امریکا و دیگر کشور های پیشرفته فروخته شده است.

 

رییس سازمان مبارزه با مواد مخدر روسیه تصریح کرد: ما بارها از ناتو دعوت کردیم، که برای ریشه کن کردن کشت مواد مخدر در افغانستان چاره ای جدی بیاندیشد، اما به ما گفتند که نمی توانند دهقان های افغانستان را از تنها منبع درآمد محروم کنند. (ادعایی که به اندازه ی بیان آن، مضحک است چرا که می توان به جای کشت مواد مخدر، از کشت جایگزین استفاده کرد و با دادن وام های قرضه و آوردن امکانات ده ها برابر آن را جبران کرد)

 

وی افزود: امریکا و ناتو تلاش های اساسی خود را متوجه تقویت نیرو های پولیس و نظامی در کشور هایی می کنند که مواد مخدر تولیدی افغانستان از طریق این کشورها از جمله تاجیکستان، ازبکستان و قزاقستان ترانزیت می شود و از این راه خیلی هنرمندانه حضورشان را در این کشورها گسترش می دهند.

 

هرچند تجربه نشان داده که روسیه بیشتر وعده می دهد، اما در عمل کمتر دست به اقدام می زند ولی بسیاری از دست اندرکاران مدعی هستند که مقامات ارشد نظامی آمریکا در گسترش کشت خشخاش و تولید مواد مخدر صنعتی در افغانستان دخیل هستند و با حمایت همه جانبه آنها رشد صد برابری هرویین و دیگر مخدرات به ثمر رسیده است. در این میان متاسفانه وزارت مبارزه با مواد مخدر هم پاسخگو نیست و تا به حال هیچ گزارشی در این رابطه ارایه نکرده است.

 

آنچه مسلم است اینکه ادامه این روند، مشکلات جدی را برای کشور خود ما و حتی کشورهای منطقه به وجود خواهد آورد چرا که گسترش روز افزون مواد مخدر در دهه اخیر و پیامدهای زیانبار آن بر ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جوامع بشری، باعث بروز مشکلات عدیده و نابسامانی‌های عمده در سطح جهان شده است.

 

تا پیش از این کشت و قاچاق مواد مخدر جزو معضلات اساسی افغانستان بود که شاید برای برخی بسیار سودآور بود اما چند صد هزار مرد و زن افغانستانی را آلوده کرد به نحوی که روز بروز نیز بر تعداد معتادان اضافه می شود.

 

اما تهدید جدی و اساسی دیگری که در بخصوص جوانان در معرض آن قرار دارند، تولید، قاچاق و ترانزیت مواد مخدر صنعتی و روند تغییر الگوی مصرف به مواد روانگردان و صنعتی و استفاده از فضای مجازی اینترنت به‌منظور ترویج مصرف، آموزش ساخت و تولید و ترانزیت این مواد و همچنین انجام اقدامات غیرقانونی است.

 

تا قبل از این نگرانی ها این بود که چرا 90 درصد تریاک مورد نیاز جهان در افغانستان کشت می شود تا هم جوانان ما در معرض اعتیاد قرار گیرند و هم در سطح جهانی باعث آبروریزی باشد، اما اکنون استفاده و تولید مواد مخدر صنعتی مثل کریستال و شیشه از جدی ترین معضلات رو به گسترش در کشور است.

 

متاسفانه در فضای مجازی اینترنت نحوه تولید و مصرف این مواد در اختیار کسانی قرار می گیرد که در فقر و نبود کار به سر می برند. شاید بسیاری با این موضوعات اجتماعی کنار بیایند اما جوانانی هم هستند که بر اثر سختی زندگی و البته با ترغیب یک جریان خاص و زنجیره ای، رو به تولید، توزیع و حتی ترانزیت این مواد افیونی جدید روی می آورند.

 

این مطلب را بدان جهت ارایه کردیم که مسوولان و مردم بدانند که برخی کشورهای غربی در تلاش اند تا با افزایش تولید و قاچاق این مواد خطرناک، به‌صورت هدفمند و انسجام یافته، هرویین فشرده را در سطح گسترده به بازارهای مصرف جهانی در اروپا ارایه نمایند.

 

بسیاری از آگاهان بر این باورند که تروریزم و مواد مخدر دو روی یک سکه هستند که اگر با هر یک از آنها به تنهایی مبارزه شود، به نتیجه نخواهد رسید و اگر در کنترول و کاهش تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان توفیق حاصل نشود، مبارزه با این جریان بی فایده است و این در حالی است که هر دوی این موارد بهانه آمریکاییها برای ماندن در افغانستان است.

 

که البته به دلیل دست داشتن برخی مقامات داخلی و خارجی و زد بند وزارت مبارزه با مواد مخدر با این افراد و گروه ها، نباید امیدوار به روند رو به کاهش این مسیر باشیم. هرچند باید خطاب به مسوولین وزارت مبارزه با مواد مخدر و همکارانشان بگوییم کشت و تولید تریاک و ننگ آن را شاید بتوان تحمل کرد ولی اینکه افغانستان تبدیل به منبع تولید مواد مخدر صنعتی شود، واقعا قابل پذیرش نیست زیرا آفات و اثرات بسیاری مضر و مخربی برای جوانان کشور در پی خواهد داشت.

 

به ویژه اینکه اکنون یک جریان مخفی در افغانستان، به بهانه های مختلف از جمله تقویت قوای جنسی، رسیدن به هوشیاری بیشتر، رسیدن به لذت وافر، جوانان کشور ما را به سوی نسل چهارم مواد مخدر سوق می دهند. پدیده ای که وصف عاقبت آن به هیچ وجه قابل توصیف نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار