افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

نمایندگان بدخشان عاملان قاچاق لاجورد؟

سرپرست ولایت بدخشان گفته است که طالبان ماهانه بیش از صدهزار دالر از استخراج معدن لاجورد بدخشان سود می برند. اخیراً شورای امنیت ملی افغانستان کار استخراج این معدن را متوقف کرده است. اما گزارش ها نشان می دهد که کار استخراج همچنان ادامه دارد و تفنگداران محلی ماهانه مقداری را به طالبان باج می دهند.

 

پرتو نادری استاد دانشگاه در برنامه «پس از خبر» گفت: استخراج معدن لاجورد بدخشان سابقه بسیار طولانی دارد. حتی در زمان های بسیار دور در مصر باستان هم آثاری بوده که نشان می دهد این معدن استخراج می شده و این آثار به مصر و جاهای دیگر هم انتقال پیدا کرده بوده است. در دوران ظاهر خان و داوود خان در افغانستان نوعی انظباط دولتی وجود داشت که در یک مقطع معینی از سال استخراج می شد و به صورت بسته هایی به کابل می آمد و اینکه بعداً چگونه با وی معامله می شد مربوط به دولت آن روزگار می شد.

 

استاد دانشگاه افزود: در این دوره کرزی، استخراج این معدن همه متعلق به دولت نبود بلکه مقداری از آن هم به دست قاچاقچیان می افتاد. در دوران مجاهدین این معدذن کاملاً در اختیار فرماندهان محلی بود. حتی می توانست دستور دهد که فلان فرد، با این مقدار لاجورد اجازه برداشت دارد. این روال بعد از حکومت کرزی شدت گرفت. چرا که تعداد زیادی از نمایندگان بدخشان در این استخراج غیر قانونی معدن بدخشان سهیم شدند. در حال حاضر این موضوع از دست این وکیلان خاین و سوء استفاده گر بیرون شده است. حالا طرفداران این افراد می گویند دیروز که از مردم خودمان این معدن را می بردند خوب بود یا حالا که داعش آمده و آن را به یغما می برد. می خواهم بگویم چه فرقی می کند که دزد تو باشی یا داعش باشد؟ دزد دزد است که سرمایه های مردم را به یغما می برد.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا فرماندهان هم محلی دراین قاچاق دست دارند یا خیر اظهار کرد: بزرگترین مشکل بدخشان این است که نماینده های بدخشان تا سطح ملازم یک مکتب هم دخالت می کنند. ولسوال ها، قوماندان های امنیه باید آنگونه تعیین شوند که این آقایان می خواهند.اساساً چند نفر فاسد در شهر کابل به نام نمایندگان مردم افغانستان نشسته اند و سرنوشت مردم بیچاره را در آنجا تعیین می کنند.

 

نادری در ارتباط با اینکه چرا حکومت از این کارهای نمایندگان جلوگیری نمی کند گفت: حکومتی که تازه کابینه خود را ساخته است و ما هیچ نمی دانیم که این کابینه چقدر ظرفیت کاری دارد.چگونه می تواند به این موضوع رسیدگی کند؟ حالا هم که معدن بدخشان دیگر در اختیار حکومت نیست. دیگر نمی تواند در مورد آن تصمیمی بگیرد حالا دیگر این معدن به دست مخالفان دولت افتاده است.

 

استاد دانشگاه چگونگی استفاده از معدن بدخشان را این گونه بیان کرد: معدن لاجورد بدخشان بزرگترین منبع تقویت گروه های تروریستی است. در پشاور بازاری وجود دارد که بزرگترین بازار لاجورد است. بیشتر از هر چیزی لاجورد بدخشان در آنجا یافت می شود. لاجورد استخراج شده از راه توپخانه به آنجامی رود و این بزرگترین منبع تقویت مالی برای این گروه ها است.

 

وی در خصوص بدخشان و مردم آنجا گفت: مردم بدخشان مردمی بسیار صمیمی، مهربان و صادق هستند. مشکل این است که سرنوشت چنین مردمی در دست چند نفر مافیایی افتاده است. آنها مردمی بسیار کم توقع هستند. مردم بدخشان چه می خواهند؟ می خواهند لقمه نانی در خانه شان باشد و چراغی در خانه روشن باشد که فر زندش درس بخواند و هنگامی که بچه ای می خواهد به دنیا آید، بتواند به زودی به بیمارستان برساند. آنها همیشه دینی که نسبت به دولت داشته اند پرداخته اند. دولت کرزی سرنوشت مردم افغانستان را به دست چند انسان مافیایی و فرومایه قرار داد و امروز بدخشانیان در انحصار چند چهره منفور هستند که گاهی می آیند و خود را به عنوان انسان های دموکرات در رسانه ها نشان می دهند.

 

نادری در پایان گفت: با معدن بدخشان باید به عنوان سرمایه ملی افغانستان برخورد شود و اگر اشرف غنی و عبدلله همت دارند در طول ده سال گذشته تمام این مافیایی را که در این سالها از این معدن استفاه غیر قانونی کرده اند به میز محاکمه بکشاند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار