افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

نماینده گان در اعتراض به تغییر مسیر برق توتاپ مجلس را ترک کردند

مجلس

دهها عضو مجلس نماینده گان افغانستان در اعتراض به تغییر مسیر خط انتقال برق وارداتی ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ، مجلس را ترک کردند.

پس از آن که محمد اکبری نماینده ولایت بامیان تصمیم این نماینده گان مبنی خروج اعتراضی از مجلس را در صحن علنی اعلام کرد، نماینده گان معترض جلسه را ترک کردند.

آقای اکبری گفت: “نماینده گان و مردم یقین کرده‌اند که حکومت برخورد تبعیض‌آمیز داشته و مردم مناطق مرکزی مورد بی‌میزانی قرار گرفته‌اند.

این عضو مجلس افزود که براساس پروگرام جامع تامین نیروی برق در افغانستان، مناطق مرکزی دست‌کم تا سال ۲۰۳۲ از نیروی برق محروم خواهند بود.

او تاکید کرد: “مردم یقین دارند که حکومت عزم و اراده‌ای برای رساندن برق از هیچ طریقی به مناطق مرکزی ندارد. بنابراین، آماده شده‌اند برای انجام تظاهرات کلان حق‌طلبانه، عدالت‌خواهانه، قانون‌مند و مسالمت‌آمیز.”

نماینده ولایت بامیان در مجلس نماینده گان گفت که نماینده گان معترض “به تبعیت از مردم” مجلس را به رسم اعتراض و همراهی با مردم ترک کردند.

آقای اکبری افزود که این نماینده گان به صورت نامحدودی اقدام به خروج اعتراض‌آمیز از مجلس کردند و تا زمانی که لازم بدانند، به این اعتراض خود ادامه می‌دهند.

صفورا ایلخانی دیگر عضو معترض مجلس گفت نماینده گانی که مجلس را ترک کردند، تنها نماینده گان ولایت‌های مرکز نبودند، بلکه شماری دیگر از نماینده گان هم با آن‌ها همراه شدند و جلسه را ترک کردند.

خانم ایلخانی از محی‌الدین مهدی نماینده ولایت بغلان، لطیف پدرام نماینده ولایت بدخشان و هاشم اورتاق نماینده ولایت فاریاب در این مورد نام برد.
اخیراً اعتراضات نسبت به تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ در افغانستان بالا گرفته است

این نماینده گان مجلس پیش از این هم از خواست معترضان حمایت کرده بودند. از جمله آقای پدرام گفته که خواستن برق، جاده، مکتب و شفاخانه خواست قومی نیست.

آقای پدرام گفته: “مگر آدم‌هایی هم وجود دارند که بگویند برق، مکتب، شفاخانه و جاده نمی‌خواهیم؟ این‌ها نیازهای اولیه و عمومی‌اند حتی اگر یک قوم خاص آن‌ها را مطرح کند.”
کشیدن خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان به منظور تامین برق حدود ۱۲ ولایت افغانستان از سال‌ها پیش مورد منازعه بوده است. یک شرکت از جرمنی که پلان کشیدن این خط را تهیه کرده، در آغاز بامیان و میدان وردک را من‌حیث مسیر مناسب این خط پیشنهاد کرده، اما بعداً این مسیر به مسیر گذرگاه سالنگ تغییر کرد.

در جلسه روز یازدهم ثور کابینه تصمیم مسیر سالنگ در ولایت پروان این خط انتقال برق مورد تایید قرار گرفت و باعث بالا گرفتن اعتراض‌ها در افغانستان و حتی برون از آن شد.

آن عده از مقام‌های دولتی که مسیر سالنگ را مناسب می‌دانند، تاکید دارند که این مسیر به لحاظ فنی کوتاه‌تر و به صرف‌تر است و برق را به ولایت‌های جنوبی و شرقی کشور در زمان کم‌تری می‌رساند.

مسیر مورد اختلاف از بغلان تا کابل است. در نهایت هم مسیر بامیان و هم مسیر سالنگ به کابل می‌رسد. پس از آن برق وارداتی که از طریق این خط وارد می‌شود، به ولایت‌های جنوبی و شرقی انتقال داده می‌شود.

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها، اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان دستور داده که کمیسیونی به منظور بررسی مجدد مسیرهای کشیدن این خط انتقال برق تشکیل شود، اما ظاهراً صدور این دستور معترضان را قانع نکرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار