افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 5 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

نمایشگاه هنری هنر نقاشی و خوشنویسی در فاریاب برگزار شد

استاد عبدالعزیز روفی مدیر نگارستان ملی فاریاب می گوید: هدف برگزاری این نمایشگاه آنست که فقط فرهنگ و هنر اصیل افغانی را به نمایش بگذارند.

 

نگارستان ظهیرالدین فاریابی در ریاست اطلاعات و فرهنگ فاریاب یک بار دیگر با آثار زیبای نقاشی و خطوط مختلف هنر خوشنویسی مزین شده است.

 

در این نمایشگاه که بیش از 120 اثر از 12 هنرمند جوان افغان به نمایش گذاشته شده، شامل نقاشی هایست که محتوای آن در برگیرندۀ رویداد های کلتوری، فرهنگی و هنر معاصر کشور می باشد.

 

سید عبدالرشید منصوری رئیس اطلاعات و فرهنگ فاریاب در خصوص این نمایشگاه هنری گفت:

 

“شما شاهد برگزاری نمایشگاه هنری هنر نقاشی و خوشنویسی هستید که در آن بیش از 120 اثر هنری از 12 هنرمند جوان فاریاب به نمایش گذاشته شده است و این نمایشگاه برای یک هفته به روی مردم باز است و هدف اصلی این نمایشگاه اینست که از یکطرف جوانان ما تشویق و ترغیب شوند و از جانب دیگر این هنرمندان ما آرام، آرام به سطح ملی و بین المللی معرفی شوند و از جانب دیگر شما می دانید که در همین اواخر وضعیت امنیتی ولایت فاریاب خیلی بحرانی است ازین طرق خواستیم که ما توسط هنر هنرمندان جوان ما، مسایل نا امنی های ولایت مان را به تصویر بکشیم.”

 

استاد عبدالعزیز روفی مدیر نگارستان ملی فاریاب می گوید: هدف برگزاری این نمایشگاه آنست که فقط فرهنگ و هنر اصیل افغانی را به نمایش بگذارند:

 

“این نمایشگاه، نمایشگاهیست که تقریباً من در نگارستان ظهریر فاریابی تقریباً 200 شاگرد را به صورت مجانی تربیه کرده ام و از جمله آنان آثار 12شاگردم را که تاب و ناب بودند انتخاب کرده و درین نمایشگاه به نمایش گذاشتیم وهدف ما فقط اینست که فرهنگ اصیل افغانی را به نمایش بگذاریم.”

 

استاد روفی همچنان وضعیت هنر های زیبا به خصوص هنر نقاشی و خطاطی را در زادگاه پروفیسور غلام محمد میمنگی خیلی ها تأسف بار عنوان کرده افزود:

 

“وضعیت هنر اصیل ما در فاریاب بسیار اسفبار است چرا کسانی که می خواهند نقاشی و یا خطاطی بکنند حد اقل پول یک چوکات را ندارند و اینها پیسه یک لقمه نانی را باید در شکم خود مصرف کنند، به کار های هنری خود مصرف می کنند. هنرمندان ما با همچو یک مشکل مواجه هستند. خواست ما این است که مقامات همیشه توجه داشته باشند تا فرهنگ اصیل افغانی ما جا گزین فرهنگ خود ما باشد و فرهنگ های بیگانه در کشور رشد نکند.”

 

در ین حال یک تن از هنرمندان جوان فاریاب از دولت می خواهد که هنرمندان باید به خارج از کشور اعزام شده تربیه و پرورش یابند تا باشد مدنیت، هنر و فرهنگ اصیل کشور رشد نماید:

 

“اسم من تاج محمد ایل سیور نقاش و عضو نگارستان ظهیر فاریابی. درین نمایشگاه اکثراً منظره ها، چهره ها و تصاویر متنوع دیگر به نمایش گذاشته شده است. حداقل با برگزاری چنین نمایشگاه ها جوانان مستعد که در بخش های نقاشی و خطاطی تشویق شوند و از طریق رسانه ها معرفی شوند و اگر امکان داشته باشد ما امید داریم که همچو استعداد های برتر را به خارج از کشور جهت تربیه و پرورش اعزام بکنند تا که مدنیت و فرهنگ اصیل افغانستان را رشد و به جهانیان نشان بدهند.”

 

از سوی هم بیننده گان نمایشگاه هنری در فاریاب احساس خود را این گونه بیان داشتند:

 

“غلام حضرت آریایی نژاد. من خیلی می بالم که ما در ولایت خود هنرمندانی داریم و درین جا تصویری را می بینم که در حقیقت پیام های صلح و صمیمیت را در خود بیان می کند، متأسفانه پیام های را هم دارد که جنگ، انفجار، انتحار و سوزانیدن مکاتب را بیان می کند و این گونه نمایشگاه ها برای روحیه بخشیدن و تصاویریکه پیام صلح و وحدت و همدلی را دارد، برای جوانان و همشهریان ما خیلی ها امیدوار کننده است.”

 

این در حالیست که چند روز قبل نیز جشنواره موسیقی محلی در ولایت فاریاب از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ به همکاری دفتر رشد راه اندازی شده بود.

 

هنرمندان فاریاب می خواهند، همچو برنامه های هنری و فرهنگی در آینده نیز درین ولایت تدویر گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار