- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

نقض مکرر حق آزادی بیان در افغانستان

telegram vs whatsapp [1]

اعمال محدودیت بر رسانه‌ها از سوی حکومت وحدت ملی اقدامی غیرقانونی است و آزادی بیان در کشور را نقض می‌کند.

مجیب خلوتگر رییس نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان موسوم به نی اعلام کرد که اقدام حکومت وحدت ملی برای اعمال محدودیت بر رسانه‌های اجتماعی غیرقانونی بوده و پذیرفتنی نیست.

وی از وزارت مخابرات و تکنالوژی خواست تا با احترام به قوانین رسانه‌ها از اعمال محدودیت بر واتس اپ و تلگرام خودداری کند.

خلوتگر هشدار داد که مردم افغانستان اعمال محدودیت بر رسانه‌های اجتماعی را تحمل نمی‌کنند و دست به اعتراض خواهند زد.

رییس نهاد نی گفت: دولت افغانستان بر خلاف قوانین نافذه این کشور رسانه‌های جمعی را محدود کرده است و اگر اعتراضی به این اقدامات صورت نگیرد دولت در آینده رسانه‌های چاپی و تلویزیون‌ها را نیز مسدود خواهد کرد.

در پی درخواست وزارت مخابرات و تکنالوژی از دو روز پیش واتس اپ و تلگرام در افغانستان مسدود شده و قابلیت دسترسی به این دو پروگرام وجود ندارد.

از سوی دیگر نجیب ننگیال سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی به رادیوآزادی گفت که دولت افغانستان به عدم نقض آزادی بیان متعهد است.

وی اظهار داشت: واتس اپ و تلگرام رسانه‌های اجتماعی محسوب نمی‌شوند و پس اعمال محدودیت بر آنها به آزادی بیان صدمه نمی‌زند زیرا این دو پروگرام تنها برای برقراری ارتباط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سخنگوی وزارت مخابرات تصریح کرد تلگرام و واتس اپ به دلیل مشکلات تخنیکی از دسترش خارج شده‌اند و تا 20 روز آینده دوباره در دسترس کاربران قرار می‌گیرند.

این در حالی است که نقیب‌الله سیلاب معاون بخش خدمات فریکونسی وزارت مخابرات در نامه رسمی از خدمات دهنده‌های انترنتی خواسته است تا دسترسی به واتس اپ و تلگرام در کشورمان را محدود کنند.