- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

نقش پاکستان در گفتگوهای صلح کمرنگ خواهد شد

پس از آنکه حکومت افغانستان، پاکستان را در پیوند به حملات خونین اخیر در کابل مقصر شناخت، رئیس جمهور غنی گفت که دیگر از پاکستان نمی خواهد تا طالبان را به میز مذاکره حاضر کند.

 

با آنکه در رابطه به برگزاری دور دوم مذاکرات صلح با طالبان مسلح تااکنون تصمیمی گرفته نشده، اما مساله چگونگی نقش پاکستان در این خصوص، دیدگاه های متفاوتی را در میان مقام های حکومتی به میان آورده است.

 

ریاست اجراییه حکومت افغانستان می گوید، اگر گفتگو های صلح از سر گرفته شود، به پاکستان نقشی برای میانجگری داده نخواهد شد.

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی این ریاست روز گذشته در صحبت با خبرنگاران در کابل گفت، در این راستا هیچ گونه انتظاری هم از پاکستان وجود ندارد:

 

” ما از پاکستان هیچ توقع نداریم و از آنها نمی خواهیم که بازهم میان حکومت افغانستان و طالبان افغان میانجیگری کنند، بناً اگر پس از این پروسه صلح آغاز هم شود بدون کمک و میانجیگری پاکستان به پیش میرود. ”

 

این اظهارات در حالی مطرح می شود که به تازه گی ترکمنستان از میزبانی آن کشور برای پیشبرد گفتگو های صلح حکومت افغانستان با طالبان مسلح، ابراز آماده گی کرد.

 

پس از آنکه حکومت افغانستان، پاکستان را در پیوند به حملات خونین اخیر در کابل مقصر شناخت، رئیس جمهور غنی گفت که دیگر از پاکستان نمی خواهد تا طالبان را به میز مذاکره حاضر کند.

 

دومین دور مذاکرات صلح که قرار بود بازهم در پاکستان برگزار گردد بخاطر اعلام مرگ رهبر گروه طالبان به یک زمان نامعلومی به تاخیر افتاد.

 

اما در این میان شورای عالی صلح افغانستان نقش پاکستان را در پیشبرد گفتگو های صلح مهم خوانده و روی اعتماد سازی میان دو کشور تاکید می کند.

 

در این حال گزارش ها می رسانند که سوزان رایس مشاور امنیت ملی امریکا روز یکشنبه در دیدار با مقام های پاکستانی در اسلام آباد روی از سرگیری مذاکرات صلح افغانستان و طالبان مسلح تاکید کرده است.

 

از سوی هم برخی از اعضای ولسی جرگه نقش پاکستان را در پیشبرد گفتگو های صلح بی تاثیر ندانسته می گویند که باید جامعه جهانی بخاطر همکاری صادقانه آنکشور با این روند، بر پاکستان فشار وارد کند.

 

عرفان الله عرفان عضو هیات اداری این جرگه همچنان روی اختیار کردن یک ستراتیژی جدید از سوی حکومت در راستای تامین صلح تاکید کرد:

 

” اگر بازهم مانند چهارده سال گذشته فقط روی الفاظ و تدویر کنفرانس ها اکتفا شود هیچ ضرورت به این نیست که چنین نشست های تکراری برگزار شود اما اگر با یک تعهد نو و یک ستراتیژی جدید هم از طرف پاکستان و هم از سوی جامعه جهانی با یک رویکرد جدید وارد میدان شده و بخاطردفاع ایستاده شویم فکر می کنم که موثر خواهد بود. ”

 

برخی از آگاهان مسایل سیاسی می گویند که در پایان بخشیدن به جنگ جاری و موفق ساختن تلاش های صلح، پاکستان می تواند نقش داشته باشد، اما در کنار آن برای حل این معضل، به تشکیل اجماع ملی و منطقوی نیاز است.