افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نقش جامعه مدنی در ترویج فرهنگ صلح در کشور

برخی فعالان جامعهء مدنی استفاده از تجارب کشورهای را که پس از جنگ و بحران به صلح رسیده اند، برای تامین صلح در افغانستان موثر می دانند.

 

آنان می گویند که شریک ساختن این تجارب از طریق مناظره ها میان اعضای جامعه مدنی تعدادی از کشور ها با همتایان افغان شان، می تواند حکومت این کشور را در حل منازعات فعلی کمک کند.

 

عبدالرحمان شهاب یکی ازاین فعالان روز گذشته در مناظره ء ویدیویی که میان فعالان جامعه مدنی افغانستان و فلیپین از سوی انستیوت گزارش دهی جنگ و صلح در کابل راه اندازی شده بود نقش جامعه مدنی را در ترویج فرهنگ صلح در کشور مهم خواند.

 

عبدالرحمان شهاب گفت:

“به نظر من راه اندازی همچو مناظره ها بسیار مهم است. بخصوص مناظره امروز، زیرا فلیپین مشابهت های زیاد از لحاظ وضعیت با افغانستان دارد، مشکلاتی را که ما در اینجا در بخش جنگ و صلح داریم آنان نیز داشته اند،جامعه مدنی در فلیپین نقش بسیار سازنده ء در تامین صلح در آنجا داشته است که ما می توانیم از تجارب شان استفاده کنیم. مهم است تا در افغانستان ما دو پروسه را همزمان پیش ببریم، یکی پروسهء گفتمان با مخالفان مسلح است و دوم پروسهء زمینه سازی برای صلح در سطح جامعه است که در این بخش جامعهء مدنی می تواند نقش فعال داشته باشد.”

 

شماری از فعالان جامعه مدنی فلیپین، که در مناظره با اعضای جامعه مدنی افغانستان اشتراک داشتند گفتند که مردم فلیپین توانسته اند از طریق فعالیت های مدنی و تلاش های همه جانبه پس از سال ها جنگ، فرهنگ صلح را در کشور شان نهادینه بسازند.

 

فعالان مدنی افغانستان نیز تاکید می کنند تا حکومت باید با یک میکانیزم جدید از نقش جامعه مدنی برای تامین صلح در کشور سود ببرد.

 

این در حالیست که حکومت وحدت ملی همواره روی تامین صلح پایدار در کشور تاکید کرده و گفته است که این برنامه در اولویت کاری اش قرار دارد.

 

گفته می شود که برگزاری دور اول گفتگو های صلح حکومت افغانستان با مخالفان مسلح مصداق این ادعاست.

 

در این حال مسوولین انستیوت گزارش دهی جنگ و صلح در افغانستان می گویند تلاش می کنند تا از طریق راه اندازی مناظره های ملی و منطقوی خواسته ها و نظریات مردم در رابطه به چگونگی تامین صلح در کشور را به حکومت برسانند.

 

نور رحمان رحمانی مسوول این انستیوت گفت آنان از این طریق تلاش می کنند تا حکومت پالیسی اش را در بخش تامین صلح با در نظر داشت خواسته های مردم ترتیب کند.

 

نور رحمان رحمانی گفت:

 

“مناظره ها و فعالیت های را که ما داشتیم، می تواند زمینهءشود برای این که مردم بتوانند صدای شان را به حکومت افغانستان برسانند و تامین صلح مساله یست که حکومت خواستار آنست. اما تلاش می کنیم تا فقط برخی مشکلاتی که در این پروسه بوده برجسته بسازیم و بگویم که خواست مردم کدام است و مشکلات در این راستا چه است، تا حکومت پالیسی اش را در بخش تامین صلح مطابق به خواسته های مردم عیار بکند.”

 

شماری از آگاهان می گویندنیاز است تا حکومت برای تامین صلح در کشور سیاست واحد داشته و برنامه های تامین صلح در افغانستان را همگانی بسازد.

 

آنان می گویند مشکلات کنونی در افغانستان باید ابتدا ریشه یابی گردد و سپس با گرد آوری نظریات بخش اعظم مردم به حل آن پرداخته شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار