افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 31 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

نقشِ طالبان در وخامتِ اوضاع امنیتی افغانستان!

گروه طالبان با آغاز سال 1396 خورشیدی عملیات بهاری را به نام منصوری در مقابل عملیات خالد نیروهای دولتی آغاز کرد و در دو ماه گذشته در ولایات بغلان، کندز، بدخشان، تخار، غزنی، زابل، کندهار، ارزگان و سرپل، پیشروی هایی کرده اند.

طالبان هشتم ثور با نشراعلامیه ای از آغاز حملات بهاری خود به نام عملیات منصوری، خبر داد و اولویت خود را حمله به نیروهای خارجی مستقر در کشور اعلام کرد.

طالبان در اعلامیه خود افزوده بود که هدف اصلی عملیات منصوری نیروهای خارجی، زیر ساخت‌های نظامی و استخباراتی آنان و حذف همکاران داخلی آنان خواهد بود.

طالبان برای رسیدن به این هدف حملات متعارف، عملیات چریکی، ترور، حملات انتحاری، استفاده از افراد نفوذی برای حمله به فرقه های کلان نظامی را در پیش گرفته اند.

اگرچه دولت در آغاز امسال اعلام کرد که با راه اندازی عملیات خالد بجای راهبرد دفاعی راهبرد تعرضی را در پیش خواهند گرفت اما حملات گسترده طالبان این فرصت را از آنان گرفته و نیروهای دولتی مجبور شده اند تا از مواضع خود دفاع کنند.

طالبان که در 2 سال گذشته 2 بار ولایت کندز را به تصرف خود درآوردند و بعد از یک هفته از این شهر عقب نشینی کردند، اینک در بخش های بزرگی از وُلسوالی های این ولایت حضور دارند و هنوز در اطراف شهر کندز نیز با نظامیان سرگرم نبرد هستند.

جنرال جان نیلکسون قومندان امریکایی نظامیان ناتو در افغانستان گفته است که سال گذشته طالبان دست کم 4 بار قصد داشتند که کندز را تصرف کنند که نظامیان افغان در حال حاضر توانایی مقاومت در مقابل آنان را دارند و آنان را ناکام گذاشتند.

گروه طالبان در ولایت بغلان، عملیات سنگینی را در روزها و هفته های گذشته تدارک دید و کنترول بخش هایی از این ولایت، از جمله وُلسوالی های دندغوری، دندشهاب الدین را در نزدیکی شاهراه کابل – شمال را در کنترول دارد و در مقاطعی نیروهای این گروه تا نزدیکی شهر پلخمری مرکز این ولایت رسیده اند.

گروه طالبان در 8 ماه ثور امسال در یک عملیات سنگین، وُلسوالی زیباک در 120 کیلومتری فیض آباد مرکز ولایت بدخشان را تصرف کردند. نیروهای دولتی پس از گذشت یک هفته این وُلسوالی هم سرحد با مناطق چترال پاکستان را که برای گروه طالبان دارای اهمیت بود، پس گرفتند، اما افراد این گروه غنایم زیادی را باخود بردند و آسیب های فراوانی به تعمیر های دولتی وارد کردند.

نیروهای دولتی به دنبال آن، عملیاتی را علیه گروه طالبان در این وُلسوالی راه اندازی کرده و با استفاده از نیروهای ویژه اردوی ملی، پولیس ملی و پشتیبانی هوایی، این وُلسوالی را باز پس گرفتند اما طالبان با آتش زدن تعمیر های دولتی در این وُلسوالی آسیب سنگین به دولت وارد کرد. دو روز قبل نیز گروه طالبان با نشر اعلامیه ای از تصرف وُلسوالی تگاب این ولایت خبر داد.

در حال حاضر کنترول وُلسوالی ‌های یمگان و وردوج بدخشان نیز در دست طالبان است.

این گروه همچنان توانستند در ولایت تخار کنترول بخش هایی از وُلسوالی درقد و خواجه بهاءالدین را به دست بگیرند.

طالبان همچنین وُلسوالی واغظ در ولایت غزنی و چند پُسته نیروهای پولیس در وُلسوالی شاه جوی ولایت زابل را با کشتن 25 پولیس، تصرف کنند. برخی منابع خبری راپور دادند که در این حمله شماری از عساکر پولیس ناپدید شده اند.

وُلسوالی ناوه ولایت غزنی در 15 سال گذشته بطور کامل در اختیار طالبان قرار داشته و این گروه از این وُلسوالی که به سرحدات پاکستان نزدیک است، من‌حیث راه تدارکاتی استفاده می کنند.

همچنین این گروه در ادامه عملیات منصوری در وُلسوالی های شاه ولی کوت ولایت کندهار و برخی مناطق دیگر تلفات سنگین به نیروهای اردوی ملی وارد کردند که در یک هفته گذشته 60 عسکر در این ولایت کشته شدند.

ولایت ارزگان نیز یکی از ولایات مهم افغانستان که گروه طالبان در آن نفوذ گسترده دارد و در زمان حاکمیت این گروه پس از کندهار دومین مرکز قدرت آنان محسوب می شد، نیز پیشروی های کرده و اخیرا راپور هایی از سقوط وُلسوالی شهید اساس بدست طالبان نشر شد.

گروه طالبان در خزان سال گذشته عملیات گسترده را برای تصرف ترینکوت مرکز این ولایت راه اندازی کرد که توانستند بخش های مهم مرکز تصرف کنند و تا نزدیکی تعمیر مقر ولایت نیز رسیدند و اکنون نیز در حومه های شهر حضور قدرتمند دارند و هر روز با نیروهای افغان درگیر هستند.

عملیات گسترده طالبان و پیشروی آن ها در ولایات مختلف باعث شد تا امریکا در راهبرد خود در کشور تغییر ایجاد کرده و از همکاران خود در«قرارداد ناتو» خواسته است که نیروهای خود را در کشور افزایش دهند و راپور ها حاکی از آن است که امریکا بین 3 تا 5 هزار نفر نیروی تازه نفس به افغانستان اعزام خواهد کرد.

شماری از کشورهای ناتو با افزایش شمار نظامیان خود در افغانستان موافقت کرده اند و شماری دیگر گفته اند که نیروهای خود را در افغانستان افزایش نخواهند داد. در این شرایط دولت نشستی با عنوان روند کابل با حضور کشورهای منطقه برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره و برقراری صلح در کشور پیش بینی کرده است.

آنچه که بیشتر بر نگرانی ها دامن می زند حضور افراد گروه طالبان در کابل است و عبدالرحمان هاشمی، رییس شورای ولایتی کابل گفته است که گروه طالبان شب ها در برخی از مناطق اطراف کابل، اقدام به راه اندازی ایست های تلاشی می کنند که این موضوع به گفته وی نگران کننده است.

وی افزوده است که افراد گروه طالبان در وُلسوالی‌های قره‌باغ، سروبی، پغمان، موسهی کابل، گشت های شبانه هم دارند و تلاش نیروهای امنیتی برای شناسایی و مهار آنان، نتیجه بخش نبوده است.

این وضعیت در شرایطی مشاهده می شود که در عملیات انتحاری به شفاخانه اردوی ملی در قلب پایتخت و حمله به قول‌اُردوی شاهین 209 اردوی ملی در بلخ گفته شده که عده ای از داخل این مراکز با گروه طالبان تماس گرفته اند و با آنان همکاری داشته اند و در کنار آن اخبار کشته شدن نظامیان از سوی همقطاران خود افزایش یافته است.

همزمان با این تحولات، اختلاف در سطوح بالای کشور و شکل گیری جبهه نانوشته ای از ایتلاف ها میان کسانی که از حکومت جدا شده اند، بر اوضاع امنیتی کشورمان در ماه های آینده اثرگذار خواهد بود.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار