افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

نقشه کشی چپاول گران برای غارت منابع عظیم معدنی افغانستان

کشورهای امریکا، روسیه، چین و جرمنی برای بهره‌برداری از منابع معدنی افغانستان در حال رقابت هستند!

به نقل از سی.ان.بی.سی ، از آغاز حضور نظامی امریکا در افغانستان از سال 2001، واشینگتن حدود 714 ملیارد دالر را هزینه جنگ و بازسازی افغانستان کرده است.

مفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان با اعلام این ارقام اظهار داشت که ماهانه حدود 3.9 ملیارد دالر برای جنگ افغانستان هزینه شده است.

ترمپ پیش از این نیز علاقه خود را برای بهره‌برداری از منابع عظیم معدنی کشورمان نشان داده و از آن من‌حیث ابزاری برای ایجاد ثبات در افغانستان یاد کرده است.

از این رو ارگ سفید در نظر دارد تا نماینده‌ای را به افغانستان اعزام کند تا بهره‌برداری از این منابع را بررسی کند.

جاوید فیصل سخنگوی رییس اجراییه حکومت به سی.ان.بی.سی گفت: از آنجایی که حضور امریکا در افغانستان بیشتر از جنبه نظامی دیده می‌شود، بهره‌برداری از فرصت‌های دیگر شرایط برد-برد و استراتیژیک را فراهم می‌کند.

به راپور نیویارک تایمز، استفن فینبرگ مالک شرکت امنیتی-نظامی داینا کورپ بطور غیررسمی به ترمپ درباره افغانستان مشاوره می‌دهد و عساکر اجیر این شرکت ممکن است نقش محافظت از عملیات بهره‌برداری این منابع را ایفا کنند.

نماینده شرکت داینا کورپ گفت: انتظار نداریم که نقش حمایت از پروژه‌های تجاری را در افغانستان به عهده داشته باشیم، اما همچنان به همکاری خود با دولت امریکا ادامه خواهیم داد.

داینا کورپ از سال 2003 در افغانستان به فعالیت آغاز کرده و در این سال‌ها نقش ایفای خدمات در زمینه هوایی، تدارکاتی، آموزش و استخباراتی را بر عهده داشته است.

با این حال ترمپ در حالی بهره‌برداری از منابع معدنی افغانستان را بررسی می‌کند که دیگر کشورها هم اکنون در این باره اقدام کرده‌اند.

شمال افغانستان منابع غنی گازی دارد و سال‌هاست نظر روسیه را به خود جلب کرده است.

در زمان حمله شوروی به افغانستان، روسیه نیز در تلاش برای استفاده از منابع گازی افغانستان بود اما پس از کنترول کشور توسط طالبان تلاش‌های خود را نیمه کاره رها کرد.

از سوی دیگر نیز رییس جمهور اشرف غنی ماه گذشته با فرانک والتر اشتاین مایر درباره منابع لیتیم در هلمند و استفاده آن توسط شرکت‌های موترسازی جرمن گفت‌وگو کرد.

چین نیز برای بهره‌برداری از منابع کشور همسایه خود پیش دستی کرده است.

در ماه فِبریوری رسانه‌ها راپور دادند که شرکت چینی در نظر دارد معدن مس افغانستان به ارزش 100 ملیارد دالر را استخراج کند.

گفتنی است که در سال 2007 کمپانی چینایی جواز استخراج این معدن را با پرداخت 3 ملیارد دالر بدست آورد اما به دلیل کشف شهر باستانی بودایی‌‌ها در محل این معدن، استخراج آن متوقف شد.

قدامت این شهر باستانی به 5000 سال پیش می‌رسد و دقیقا در مکان دومین معدن کلان مس جهان قرار دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار