- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

نظامی آمریكایی در دو مرحله روستاییان قندهار را كشته بود

[1]

 

 

مقام آمریكایی اعتراف كرد كه نظامی ارتش آمریكا در دو مرحله اقدام به كشتن 17 غیرنظامی در استان قندهار افغانستان كرده بود.

این رسانه روز یكشنبه به نقل از این مقام آمریكایی كه خواست نامش فاش نشود، نوشت كه ‘رابرت بیلز’ 11 مارس  یك بار از پایگاه خود خارج شده تعدادی را كشته آنگاه به پایگاه برگشته و دوباره به سراغ روستاییان بی گناه قندهاری رفته است.

این قاتل آمریكایی درحالی كه به سلاح های سنگین مجهز بوده و دوربین دید در شب نیز داشته، سحرگاه از پایگاه خود خارج شده و با یورش وحشیانه به سه خانه روستایی 17نفر را درحالی كه خواب بودند با شلیك گلوله به قتل رساند.

بیلز در یكی از پایگاههای نظامی آمریكا در كانزاس زندانی است.او روز جمعه به ارتكاب 17 فقره قتل، از جمله هشت بزرگسال و نه كودك افغان متهم شد.

او را همچنین به شش فقره ارتكاب ضرب و شتم و تلاش برای قتل غیرنظامیان افغان متهم كرده اند.

بعد از جنایت این سرباز آمریكایی، پزشكان نظامی آمریكا مدعی شدند كه اقدام وحشیانه گروهبان بیلز ناشی از روان پریشانی او بخاطر سالها جنگ در افغانستان و عراق است. حتی ‘جان براون’ وكیل مدافع این سرباز آمریكایی مدعی شده است كه موكلش به یاد نمی آورد كه از پایگاه خود خارج شده، به روستای نزدیك پایگاه رفته و خانه به خانه مردم را به قتل رسانده است.

همچنین خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات افغانستان اعلام كرد كه خانواده های افراد مقتول دو میلیون و 300 هزار افغانی (حدود 35 هزار یورو) و خانواده های مجروحان 500 هزار افغانی (هفت هزار و 500 یورو) در یك مراسم خصوصی در دفتر فرمانداری استان قندهار دریافت كرده اند.

براساس این گزارش یك سخنگوی نیروهای ناتو از تایید اعطای خسارت به قربانیان حادثه یاد شده خودداری كرد.