افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 12 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

نظارت بیشتر؛ شفافیت بیشتر!

وزارت احیا و انکشاف دهات

براساس اطلاعات رسیده، میزان شفافیت در پروژه‌های وزارت احیا و انکشاف دهات افزایش یافته است.

بخش مالی این وزارت می‌گوید که درمصارف پروژه‌ها و کارهای این وزارت، حکومت، نهادهای مدنی و‌ دیده‌بان شفافیت و نهادهای محلی نظارت می‌کنند.

بخش مالی وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گوید که‌ آنان حتی اجازه‌ی مصرف یک افغانی را بدون نظارت نهادهای دیگر از جمله وزارت مالیه و نهادهای محلی ندارند.

وزارت احیا و انکشاف دهات،‌ در سال روان مالی ۲۶۸ میلیون دالر بودجه‌ی انکشافی دارد که تا این دم ۶۰ میلیون آن را مصرف کرده است. به قول بخش مالی این وزارت،‌ رهبری وزارت سقف ۸۰ درصدی مصرف بودجه‌ی انکشافی را برای این وزارت تعیین کرده است،‌ اما آنان تلاش می‌کنند بیشتر از این مقدار را به مصرف برسانند و باشنده‌گان قریه‌ها را بیشتر از پیش برای توسعه‌ی بیشتر اقتصادی مناطق‌شان کمک کنند.

از ۶۰ میلیون دالری که از بودجه‌ی انکشافی در جریان سال روان مالی مصرف شده، ۱۶ میلیون آن در بخش ساخت سرک‌ها و پل‌ها، ‌۵ میلیون در بخش آب‌یاری و ایجاد بندهای کوچک،‌ ۸ میلیون دالر در پروژه‌ی ساخت دیوار استنادی ۶۴ کیلومتری ولسوالی ارغنداب ولایت قندهار و ۴ میلیون دالر در پروژه‌های متفرقه به مصرف رسیده است.

انجنیر نصیراحمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات در حالی سقف ۸۰ درصدی مصرف بودجه را در سال روان مالی برای این وزارت تعیین کرده است که این وزارت‌خانه با پایان برنامه‌ی همبستگی ملی، باید بخشی از بودجه‌ی انکشافی‌اش را در چارچوب برنامه‌ی میثاق شهروندی مصرف کند.

همین اکنون ساخت دفترهای ولایتی، استخدام کارمندان و راه‌اندازی برنامه‌های آموزشی برای کارمندان تازه استخدام شده‌ی میثاق شهروندی آغاز شده است. بخش مالی وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گوید که تا یک ماه آینده، تادیات پروژه‌ای برای برنامه‌ی میثاق شهروندی نیز آغاز می‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار