افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نصب دروازه های امنیتی در دروازه ورودی شهر کابل تا یک و نیم ماه آینده

به اساس معلومات شورای امنیت ملی افغانستان، دنگ شیجونگ سفیر چین در کابل روز دوشنبه با محمد حنیف اتمر مشاورامنیت ملی افغانستان ملاقات کرده و از انتقال این دروازه ها تا یک و نیم ماه آینده به افغانستان اطمینان داده است.

شورای امنیت ملی افغانستان همکاری چین را در بخش نصب دروازه های امنیتی در دروازه ورودی شهر کابل برای تامین امنیت این شهر مهم می داند.

 

تواب غورځنگ سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان روز گذشته گفت: سفیر چین به تازه گی در ملاقات با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان از همکاری کشورش در این بخش اطمینان داده است.

 

آقای غورځنگ همکاری چین را در بخش نصب دروازه های امنیتی برای تامین امنیت کابل یک گام مهم خواند:

“این همکاری فوق العاده از ارزش زیادی برخوردار است و این دروازه های امنیتی که نصب خواهد شد در کاهش حوادث امنیتی و تامین امنیت شهر کابل کمک خواهد کرد.”

 

به اساس معلومات شورای امنیت ملی افغانستان، دنگ شیجونگ سفیر چین در کابل روز دوشنبه با محمد حنیف اتمر مشاورامنیت ملی افغانستان ملاقات کرده و از انتقال این دروازه ها تا یک و نیم ماه آینده به افغانستان اطمینان داده است.

 

چین در دوازده سال گذشته نیز همکاری های را در بخش های بازسازی و امنیتی با حکومت افغانستان انجام داده است.

 

اما این همکاری در حالی صورت می گیرد که در چند هفته اخیر کابل شاهد حوادث خونین انتحاری و انفجاری به شمول رویداد شاه شهید، میدان هوایی بین المللی حامد کرزی و مکروریان بوده و به اساس گزارش ها، بیشتر قربانیان این حوادث افراد ملکی بوده اند.

 

اکثراً گفته می شود مواد منفجره که در این رویداد ها از آن کار گرفته می شود در خارج از افغانستان آماده شده و به همکاری برخی حلقات و توسط وسایط باربری از راه های مختلف وارد شهر کابل می گردد.

 

دراین حال کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه این همکاری چین را برای کاهش حوادث امنیتی درکابل مهم خوانده اما میگوید ازوسایل که در بخش امنیت با افغانستان کمک می شود باید به گونه درست استفاده شود.

 

صالح محمد صالح یک عضو این کمیسیون گفت دروازه های امنیتی در صورت موثر تمام شده می تواند که توسط افراد پاک ومسلکی از آن کار گرفته شود.

 

“این یک گام خوب است که نصب شود ولی مردم پاک و مسلکی که از فساد پاک باشد در آن جا مقرر شود تا از این دروازه ها استفاده درست شود اگر مردم به فساد غرق باشد پشت این وسایل نمی گردد و کار خود را انجام می دهد.”

 

اما پیش از این برخی مسوولان امنیتی گفته اند که مخالفان مواد انفجاری را بیشتر از راه های فرعی داخل کابل ساخته و همین مساله سبب می گردد تا شماری از انفجار ها در این شهر رخ بدهد.

 

کارشناسان امنیتی افغان نصب چند دروازه امنیتی را در دروازه های عمومی کابل بسنده ندانسته و می گویند: نیاز است تا برای جلوگیری از وقوع حوادث بعدی در کابل پوسته های امنیتی در مسیر راه های فرعی این شهر نیز بیشتر گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار